Zlatý vek amerického futurizmu vyvolal mnoho technicko-utopických a futuristických snov o najbližšej budúcnosti. Niektorí predpovedali, že v 21. storočí budeme stavať lietajúce budovy vo vesmíre, iní si boli istí, že sa skonštruujú autobusy určené na podvodné výlety. Žiadne z týchto predpovedí sa však do roku 2020 nenaplnili. Nuž, ale aby sa udržali tieto futuristické sny nažive, tak dizajnéri sa ich snažili zrealizovať aspoň v počítači. Táto séria realistických vykreslení vám teraz ukáže, ako si ľudia v 20. storočí mysleli, že dnes budeme cestovať.

Podvodný výletný autobus (1932)

Jeho vynálezca bol inžinier z francúzskeho Nice, ktorý veril, že takéto vyhliadkové výlety budú bežnou súčasťou života a cestou vpred. Vyvinul tiež podvodnú železnicu pre káble ťahané lanom. V autobuse alebo po železnici by prúdil vzduch cez teleskopické potrubia, ktoré siahajú nad vlny.

Koncept obojživelníckeho kempingu (1947)

Robert Zeidman vynašiel tento civilný obojživelník po tom, čo videl vozidlá vychádzajúce z mora počas 2. svetovej vojny. Tento luxusný kemping má vstavaný bar, priestor pre námorné vybavenie a otvárateľnú strechu. V priestore pre vodiča je tiež priestor na vytvorenie lôžka pre šoféra. Zvonku nie je práve moderný, no skúsení stavitelia jácht mu radili pri zariaďovaní interiéru, ktorý je modelom povojnového domáceho pohodlia a je, resp. bol by vybavený najmodernejšími osvetleniami i sedadlami.

Bežná výletná loď (1957)

Takáto výletná loď by mala mäkké airbagové pneumatiky, ktoré by ľahko zvládli akýkoľvek terén. „Bláznivú obojživelnú loď“ vymyslel a nakreslil legendárny sci-fi ilustrátor Frank Tinsley pre časopis Mechanix Illustrated v roku 1957.

Rekreačný dom budúcnosti (1957)

Vízia luxusného domu na brehu oceánu od Jamesa R. Powersa je opláštená sklom a chránená pred slnkom impozantnou betónovou strechou. Sídlo je vybavené podvodnou vyhliadkovou plošinou a kombináciou balkóna a helipadu. Tento dizajnér si myslel, že ľudia budú už v dnešnej dobe jazdiť na lietajúcich autách.

Vesmírna kolónia (1977)

Na konci 70. rokov si bola NASA istá, že kolonizácia hviezd bude ďalším veľkým míľnikom.   Poverila preto umelca Ricka Guidice, aby ilustroval správy o veľkých vesmírnych biotopoch. Pozadie spoločnosti Guidice v reklame viedlo ku skutočne inšpiratívnym ilustráciám toho, ako by sme mohli žiť.

 

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.