Aj žuvačka z brezovej kôry stará 5 700 rokov môže obsahovať zaujímavé podrobnosti o jej vtedajšej majiteľke. A vedci sa vďaka tejto žuvačke dozvedeli niekoľko informácii o Dánke z doby kamennej, ktorá ju vtedy žula.

Foto od Facebook

Keďže ju našli veľmi zachovalú, dokázali z nej zistiť farbu pletí, vlasov a očí ako aj zdravie zubov či to, ako sa dievčina stravovala. 3 700 rokov pred Kristom mala jej majiteľka tmavú farbu pleti, tmavé vlasy a modré oči. Žila na ostrove Lolland v okolí miesta zvaného Syltholm.

Celé tie tisícročia bola žuvačka v bahne, čo jej pomohlo zachovať sa v tak dobrom stave. Vedcom sa podarilo odhaliť celý genóm, ako aj to, ako sa dievča stravovalo. Mala laktózovú intoleranciu a preferovala iné jedlo ako jedli iní ľudia v danej dobe. Okrem iného ju trápila vírusová infekcia, akú má dnes viacero ľudí.

„Je úžasné, že sme získali kompletný ľudský genóm z niečoho iného ako z kosti. Navyše sme získali DNA z orálnych mikróbov a niekoľko dôležitých patogénov, čo z tohto nálezu robí veľmi cenný zdroj starodávnej DNA,“ povedal docent Hannes Schroeder z Kodanskej univerzity.

Foto od Wikimedia/ Lola

Zaujímavé je, že dievča, ktoré nazvali Lola, malo tmavú pokožku aj napriek tomu, že žilo na severe Európy. Naznačuje to aj to, že svetlá pokožka u severoeurópanov sa vyvinula oveľa neskôr. Podľa vedcov žula Lola túto žuvačku možno preto, že tým chcela zmierniť bolesť zubov alebo to robila iba tak.

Z DNA sa podarilo zistiť, že dievčina si rada a často dopriala lieskové orechy a tiež divé kačice. Žila v oblasti, kde bolo v tej dobe veľmi veľa lovcov a poľnohospodárov. Zatiaľ čo iní jedli v tej dobe najmä plodiny, Lola sa stravovala takto, a to aj vzhľadom na jej intoleranciu.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.