Internetovú databázu videí založili zamestnanci spoločnosti PayPal – Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V súčasnosti ide o najväčší svetový systém na zdieľanie video súborov na internete. Aj keď bola doména www.youtube.com bola spustená 14. februára 2005 a 14:13, pre verejnosť bolo možné začať nahrávať videá až od apríla toho roku.

Úplne prvé video s názvom „Me at the zoo“ bolo na YouTube nahrané 23. apríla užívateľom s prezývkou Jawed. Ukazuje na ňom svoj výlet v zoologickej záhrade a návštevu slonov. Tento príbeh je na YouTube akýsi genesis YouTubu a má je dokonca tak známe, že má vytvorenú vlastnú stránku na Wikipedii.

YouTube čoskoro zaujal verejnosť a rýchlo sa stal jedným z najrýchlejšie rastúcich webov na svete. Už rok po jeho založení prinášal denne 65 000 nových videá a dosahoval sledovanosť približne 100 miliónov zhliadnutí denne. Aj práve kvôli týmto číslam ho v roku 2006 odkúpil od PayPalu technologický gigant Google.

YouTube je dnes k dispozícii vo viac ako 100 krajinách a podporuje 80 svetových jazykov. Tento údaj nie je až toľko prekvapujúci, nakoľko má od roku 2020 viac ako 2 miliardy užívateľov, čo predstavuje asi jednu tretinu všetkých používateľov internetu.

Zdroj: PxHere

Ukazuje sa, že používateľmi služby sú prevažne muži, ktorí tvoria 62% všetkej návštevnosti. Väčšina všetkých používateľov patrí do vekovej skupiny 25-44 rokov – v skupine 25-34 rokov je to 26% používateľov a v skupine od 35-44 rokov zase 26% používateľov. Ak by sme sa pozreli na tieto štatistiky ešte bližšie zistili by sme, že 80% všetkej návštevnosti tvoria ľudia od 18 do 49 rokov.

Čo robia používatelia YouTube?

Používatelia tejto služby robia presne to, čo by ste od nich očakávali, konzumujú šialené množstvo video obsahu a tiež nahrávajú šialené množstvo video obsahu.

Každú minútu sa na YouTube nahrá viac ako 500 hodín videa, pričom sa denne pozrie viac ako 1 miliarda hodín videí. Vyše polovica týchto zhliadnutí pochádza z mobilných zariadení, keďže používatelia trávia viac ako hodinu denne sledovaním videá práve na týchto zariadeniach.

V roku 2018 zaznamenal YouTube najrýchlejší sledovanosti za posledné roky, keď počet hodín strávených sledovaním videí medziročne stúpol o 60%. Čo myslíte, aký nárast to bude po skončení pandémie?

Free CC0 photo of youtube iphone on Stocksnap.io
Zdroj: Pixabay

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.