Internetovú databázu videí založili zamestnanci spoločnosti PayPal – Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V súčasnosti ide o najväčší svetový systém na zdieľanie video súborov na internete. Aj keď bola doména www.youtube.com bola spustená 14. februára 2005 a 14:13, pre verejnosť bolo možné začať nahrávať videá až od apríla toho roku.

Úplne prvé video s názvom „Me at the zoo“ bolo na YouTube nahrané 23. apríla užívateľom s prezývkou Jawed. Ukazuje na ňom svoj výlet v zoologickej záhrade a návštevu slonov. Tento príbeh je na YouTube akýsi genesis YouTubu a má je dokonca tak známe, že má vytvorenú vlastnú stránku na Wikipedii.

YouTube čoskoro zaujal verejnosť a rýchlo sa stal jedným z najrýchlejšie rastúcich webov na svete. Už rok po jeho založení prinášal denne 65 000 nových videá a dosahoval sledovanosť približne 100 miliónov zhliadnutí denne. Aj práve kvôli týmto číslam ho v roku 2006 odkúpil od PayPalu technologický gigant Google.

YouTube je dnes k dispozícii vo viac ako 100 krajinách a podporuje 80 svetových jazykov. Tento údaj nie je až toľko prekvapujúci, nakoľko má od roku 2020 viac ako 2 miliardy užívateľov, čo predstavuje asi jednu tretinu všetkých používateľov internetu.

, Dnes v histórii – 23. apríla 2005 bolo na YouTube nahrané historicky prvé video – „Me at the zoo“
Zdroj: PxHere

Ukazuje sa, že používateľmi služby sú prevažne muži, ktorí tvoria 62% všetkej návštevnosti. Väčšina všetkých používateľov patrí do vekovej skupiny 25-44 rokov – v skupine 25-34 rokov je to 26% používateľov a v skupine od 35-44 rokov zase 26% používateľov. Ak by sme sa pozreli na tieto štatistiky ešte bližšie zistili by sme, že 80% všetkej návštevnosti tvoria ľudia od 18 do 49 rokov.

Čo robia používatelia YouTube?

Používatelia tejto služby robia presne to, čo by ste od nich očakávali, konzumujú šialené množstvo video obsahu a tiež nahrávajú šialené množstvo video obsahu.

Každú minútu sa na YouTube nahrá viac ako 500 hodín videa, pričom sa denne pozrie viac ako 1 miliarda hodín videí. Vyše polovica týchto zhliadnutí pochádza z mobilných zariadení, keďže používatelia trávia viac ako hodinu denne sledovaním videá práve na týchto zariadeniach.

V roku 2018 zaznamenal YouTube najrýchlejší sledovanosti za posledné roky, keď počet hodín strávených sledovaním videí medziročne stúpol o 60%. Čo myslíte, aký nárast to bude po skončení pandémie?

Free CC0 photo of youtube iphone on Stocksnap.io
Zdroj: Pixabay

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.