Piesne Boba Marleyho, ktorý zomrel, 11. mája 1981, spájajú poslucháčov bez rozdielu rasy a vyznania. Spevák v nich rozpráva o krivdách a bezpráví voči svojmu ľudu, tíši horkosť a hnev, spieva o slobode.
Vďaka nemu jamajská hudba reggae rozvlnila celý svet. Osud mu však vymeral málo času, Marley zomrel v 36 rokoch. Spevák, ku ktorému patril dym kónicky tvarovaných cigariet rovnako ako záplava dlhých čiernych dredov, sa stal v časoch svojej slávy prvou rockovou hviezdou krajín tretieho sveta.
Jeho hudba dnes zarába milióny dolárov ročne a doska Legend, výber jeho najväčších hitov, je najpredávanejším reggae albumom všetkých čias.
File:Bob Marley sckech Por Daniel Alvarado Silvera.jpg

Narodil sa ako Robert Nesta Marley jamajskej černoške a britskému námornému dôstojníkovi 6. februára 1945 v Rhoden Hall na Jamajke. Marley bol terčom rasových predsudkov už v mladosti, vďaka jeho zmiešanému rasovému pôvodu a otázkam o jeho vlastnej rasovej identite, ktoré sa tiahli celým jeho životom.

Raz povedal:

Nemám voči sebe predsudky. Môj otec bol biely a moja matka bola čierna. To ma robí miešancom. Nestojím na nikoho strane. Nestojím na strane belochov a nestojím ani na strane černochov. Stojím na strane Boha. Toho, ktorý ma stvoril a spôsobil že pochádzam od bielych aj čiernych.

Bob Marley | Bob Marley Dublin Ireland Concert 6th July 1980… | FlickrV roku 1962 vydal svoj prvý singel Judge Not. Potom založil spoločne s niekoľkými kamarátmi skupinu The Wailers. Do sveta začali prenikať začiatkom 70. rokov, značný ohlas vyvolala albumu Catch a Fire alebo Burnin ‚z roku 1973 s hitmi Stir It Up alebo I Shot the Sheriff, ktorú si vypožičal a následne preslávil Eric Clapton.

V roku 1974 sa pôvodná skupina The Wailers rozpadla a Marleyho súbor začal vystupovať pod menom Bob Marley & The Wailers. Najlepšími doskami z tohto obdobia sú Natty Dread (1975) s asi najslávnejším Marleyho hitom No Woman, No Cry.

Marleyho kariéra vyvrcholila koncom 70. rokov. V roku 1977 sa však zranil pri futbale na palci na nohe a lekári zistili, že má melanóm (rakovina kože). Marley odmietol amputáciu, pretože podľa rastafarianizmu „človek musí ostať celý“.

„Všetko, čo som v živote kedy mal, sú piesne o spáse, piesne o slobode,“ zaspieval ešte na svojej poslednej doske Uprising z roku 1980 v poslednej skladbe Redemption Song (Pieseň vykúpenie), ale viac už oznámiť nestihol. Zomrel v Miami.

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.