Po tom, čo Abraham Lincoln v novembri 1860 vyhral prezidentské voľby a mal v úmysle zrušiť otroctvo, prvých sedem otrokárskych štátov vystúpilo z Únie a založilo Konfederáciu. Približne mesiac po Lincolnovej inaugurácii, 12. apríla 1861, sa začali najkrvavejšie 4 roky v americkej histórii, keď delá lodí Konfederácie začali páliť na Fort Sumter v Charlestonskom zálive v Južnej Kalifornii, ktorý mala pod kontrolou Únia.

File:Masthead for the French portal American civil war.jpg - Wikimedia  Commons
Zdroj: Wikimedia

Sever proti juhu

Hlavnou príčinou občianskej vojny bol dlhodobo odlišný priebeh vývoja severnej a južnej časti. Na juhu si bohatí plantážnici uvedomili, že len veľmi ťažko zoženú dostatok bielych ľudí, ktorí by boli ochotní pracovať v miestnom horúcom podnebí. Indiáni sa ukázali byť málo odolní, a tak sa možnosť využiť černochov, zvyknutých na teplé podnebie, zdala byť tá najlepšia.

V 19. storočí si už nikto z juhu nedokázal predstaviť život bez otrokov. Ich najväčšími vlastníkmi boli práve plantážnici, ktorí pestovali prevažne bavlnu. Americká bavlna bola najkvalitnejšia a vďaka otrokárskemu systému aj najlacnejšia na trhu. V roku 1860 boli v USA až 4 milióny otrokov. Podľa sčítania ľudu z roku 1860 bolo v Spojených štátoch celkom 393 975 majiteľov otrokov, pričom na juhu vlastnilo otrokov 33% všetkých rodín.

SLAVES, EX-SLAVES, and CHILDREN OF SLAVES IN THE AMERICAN … | Flickr
Zdroj: Flickr

Na severe USA sa rozvíjal priemysel a rozdielny pohľad na otrokárstvo bol najvýraznejšou črtou odlišujúcou Úniu od Konfederácie. V roku 1850 činila priemyselná produkcia juhu 168 miliónov dolárov, zatiaľčo na severe to bolo 845 miliónov. Tesne pred začiatkom vojny bol pomer ozbrojených síl jednoznačný. Sever mal prevahu 2:1 a vo výrobe zbraní to bolo 30:1. Juh spoliehal na to, že sa do konfliktu zapojí aj Veľká Británia s Francúzskom, pre ktorých bol sever USA nebezpečným hospodárskym konkurentom.

Ďalšie rozpory vznikli kvôli clám uvalených na britov. Juh chcel clá čo najmenšie, naproti tomu priemyselníci, obchodníci a bankári zo severu usilovali o pevnú menu a colnú ochranu.

Fields of Glory - American Civil War | The Battle of Bull Ru… | Flickr
Zdroj: Flickr

Občianska vojna bola vedľa Indiánskych vojen proti domorodým kmeňom tým najkrvavejším konfliktom na území Severnej Ameriky. Odhaduje sa, že vo vojne zahynulo asi 10% všetkých mužov zo severu vo veku 20-45 rokov a okolo 30% bielych mužov z juhu vo veku 18-40 rokov. Aj keď boli po skončení vojny otroci podľa zákona slobodní, neznamenalo to, že sa z nich stali aj právoplatní občania.

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.