V uliciach sa slávilo a politické špičky začali plánovať budúcnosť Spojených štátov amerických. Len dva dni po jej skončení vojny, preniesol Abraham Lincoln z Bieleho domu prejav, počas ktorého vyhlásil, že nadišiel čas dať hlasovacie práva niektorým Afroameričanom.

Stal sa tak prvým prezidentom, ktorý niečo podobné navrhol. Bohužiaľ v tom čase ešte nikto netušil, že sa stane taktiež prvým prezidentom USA, ktorý bol zavraždený. Počas prejavu totiž stál pred Bielym domom aj Lincolnov vrah John Wilkes Booth. Ten sa behom otočil ku svojmu pobočníkovi a povedal, „To znamená, že negri budú mať teraz občianstvo? Toto je posledný prejav, ktorý kedy urobil.“ O tri dni na to, 14. apríla 1865, svoje slová naplnil.

abraham lincoln photo
Zdroj: Wikimedia

John Wilkes Booth sa narodil do prominentnej rodiny hercov v roku 1838 v štáte Maryland. Vynikal mimoriadnym hereckým talentom a bol zatvrdnutým priaznivcom Konfederácie. Vzhľadom k tomu, že sa vojna nevyvíjala pre jeho stranu podľa predstáv, on a šestica kumpánov zosnovali spiknutie voči prezidentovi.

Plán bol jednoduchý – uniesť Abrahama Lincolna do južanského Richmondu a uskutočniť výmenu za konfederačných väzňov. V deň únosu sa však Lincoln na predpokladanom mieste neobjavil. Plán bol nakoniec celkovo neutralizovaný, nakoľko o dva týždne neskôr padol Richmond do rúk Únie.

Bezpečnostné zložky Lincolnovi nedoporučovali, aby sa zúčastňoval veľkých kultúrnych akcií. Ich rady však nepočúval, čo sa mu nakoniec stalo aj osudným. Po nevydarených plánoch na únos, John Wilkes Booth zistil, že sa prezident chystá navštíviť Fordovo divadlo vo Washingtone, čoho sa rozhodol patrične využiť. 14. apríla 1865 prichádza budúci vrah do divadla, vyzbrojený nožom a pištoľou Derringer.

File:Gun used to assassinate Abraham Lincoln on display at Ford's Theatre, Washington, D.C.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

Okolo 22 hodiny večer sa Booth presúva k boxu, v ktorom sa nachádza prezident Lincoln s manželkou Máriou a mladým armádnym dôstojníkom a dcérou senátora New Yorku. O 15 minút neskôr sa Lincolnov znudený bodyguard presúva do baru, aby si mohol vychutnať zaslúžený nápoj. Tejto chvíle využíva John Wilkes Booth a vstupuje do tesnej blízkosti Lincolna. Namieri hlaveň na zadnú časť hlavy prezidenta a stlačí spúšť.

Aj keď sa podarilo vrahovi z divadla utiecť, kavaléria si ho našla o pár dní neskôr a odsúdili na smrť obesením. 

 

Zdroj

 

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.