V nemeckom Ulmu sa 14. marca 1879 narodil slávny vedec, ktorý sa v neskoršom veku zaoberal teoretickou fyzikou. Prišiel s revolučnými teóriami, ktoré boli postupne potvrdené. Dokonca aj jedna, o ktorej sám následne pochyboval a označil ju za omyl. Pred pár rokmi sa však ukázalo, že aj tá bola pravdivá. Viete o kom je reč? Hovoríme tu o géniovi, Albertovi Einsteinovi.

Albert Einstein photo
Zdroj: Pixabay

Jeho otec Hermann Einstein bol obchodník, inžinier a neskorší spolumajiteľ mníchovského elektrotechnického podniku Elektrotechnische Fabrik J. Einstein & Cie. Práve on ho priviedol ku kariére vedca, aj keď pomerne zaujímavým spôsobom. Ako päťročnému mu ukázal kompas. Už vtedy si Albert Einstein uvedomil, že niečo v „prázdnom“ priestore musí pôsobiť na strelku. Túto skúsenosť neskôr opísal ako jednu z najdôležitejších vo svojom živote. 

Einstein navštevoval Federálnu polytechnickú akadémiu vo švajčiarskom Zürichu. To, že prepadal v matematike, nie je pravda. V škole si viedol veľmi dobre. Táto fáma vznikla na chybe biografov, ktorí si zamenili známkovací systém v Nemecku a vo Švajčiarsku. V Nemecku je totiž najlepšia známka 1, vo Švajčiarsku je to 6.

V roku 1905 získlad titul Ph.D. Bol to rok, ktorý sa označoval za „zázračný rok“. V špičkovom nemeckom časopise Annalen der Physik publikoval vtedy štyri teoretické práce, ktoré mali zásadný vplyv na vývoj modernej fyziky:

  1. O vzniku a šírení svetla z heuristického hľadiska
  2. O povahe pohybu častíc v tekutine z hľadiska molekulárno-kinetickej teórie tepla
  3. K elektrodynamike pohybujúcich sa telies
  4. Je hmotnosť telesa závislá na ich energii?
Albert Einstein photo
Zdroj: Pixabay

Prvé dve publikácie priniesli nespochybniteľné dôkazy o existencii atómov, o ktorých v tom čase ešte stále vedci diskutovali. Tretia práca pojednávala o čase, priestore, pohybe, hmotnosti a energii telesa – nazval to špeciálnou teóriou relativity. Štvrtý článok sa zaoberal jedným z nečakaných dôsledkov špeciálnej teórie relativity. Práve v nej vyjadril slávnu rovnicu E = mc2 :každá zmena energie telesa sa prejaví zmenou jeho hmotnosti.

Rovnica pre vzťah hmotnosti a energií si našla o niekoľko desiatok rokov svoje potvrdenie pri výbuchu atómových púm nad japonskými mestami Hirošima a Nagasaki. Jej pozitívnym prínosom bol vznik a celosvetový rozvoj jadrovej energetiky.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.