Príbeh Titanicu pozná snáď úplne každý. Bol to predovšetkým romantický celovečerný film, vďaka ktorému sa skaza Titanicu vryla do podvedomia každého z nás. Aj keď toto lodné nešťastie ani zďaleka nepatrí medzi tie najhoršie, aj po rokoch vyplavujú na povrch stále nové zaujímavosti a zistenia.

Titanic bol najväčším zaoceánskym parníkom svojej doby. S dĺžkou 269 metrov a kapacitou 2603 pasažierov na seba strhol pozornosť celého sveta. Hlavným údelom parníku bol prevoz cestujúcich a pošty medzi Európou a Severnou Amerikou. Brehy Ameriky však jeho posádka nikdy neuvidela.

Titanic photo
Zdroj: Flickr

Titanic vyplával 10. apríla 1912 z anglického Southamptonu a mal namierené do New Yorku. 14. apríla 1912 sa však krátko pred polnocou zrazil s ľadovcom a necelých troch hodinách klesol na dno Atlantického oceánu. Nešťastie neprežilo 1514 osôb, medzi ktorými bol aj vtedajší najbohatší človek na svete, John Jacob Astor IV., priemyselník Benjamin Guggenheim, milionárka Margaret Brown a mnohí ďalší významní ľudia tej doby.

Titanic photo
Zdroj: Flickr

Príčinou potopenia nepotopiteľného Titanicu nebola iba zrážka s ľadovcom. Bola to súhra okolností, náhod a chybných rozhodnutí, ktoré spečatili osud tejto slávnej lode.

Požiar v podpalubí Titanicu ešte pred plavbou

Titanic nemal dostatočné zásoby uhlia, ktoré by stačili na plavbu cez Atlantik. Bolo teda nutné presunúť značné množstvo paliva z ostatných lodí spoločnosti White Star Line. Behom prekladania sa uhlie zahrialo a vznietilo. Titanic teda už pri jeho slávnostnom odchode bojoval s dútnajúcim požiarom v jednom zo svojich uhoľných bunkrov.

Nezvykle kľudné more

V osudnú noc boli meteorologické podmienky nezvykle dobré. Obloha bez mráčiku, vynikajúca viditeľnosť a skvelé počasie však neveštia v mrazivých vodách nič dobré. Ba priam naopak – v takto mrazivých vodách predstavujú naozajstné nebezpečenstvo. K tomu, aby bol ľadovec vidieť, musia sa oň rozbíjať vlny, čo sa v tú noc nedialo.

Nesprávny úhybný manéver

Fakt, že aj navzdory stretu s ľadovcom nemusel Titanic klesnúť ku dnu, znie naozaj neuveriteľne, no je tomu tak. Moderné rekonštrukcie nehody odhalili, že všetko mohlo dopadnúť inak, pokiaľ by prvý dôstojník William Murdoch nenechal loď strhnúť do strany v nádeji, že sa mu podarí prekážku oboplávať. Čelný stret by konštrukciu lode toľko neohrozil, nakoľko bol jeho predok vybavený zosilnenou prepážkou. Ľadovec by teda jednoducho prerazil.

Fatálny nedostatok záchranných člnov

Tento fakt síce nepatrí k dôvodom, prečo sa Titanic potopil, no stojí za veľkým počtom zbytočných obetí. Na palube sa nachádzalo 2208 pasažierov, no záchranné člny boli len pre 1178 osôb. Neporušoval však žiadne nariadenia. Mal ešte o štyri člny naviac, než bol požadovaný limit.

Titanic photo
Zdroj: Flickr

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.