V roku 1943 sa začal písať príbeh LSD – príbeh nemenej pestrý, než účinky tejto látky. Zrodil sa náhodou v laboratóriu švajčiarskeho chemika Alberta Hofmanna, ktorý si pred cestou z práce olízol prsty a na bicykli potom prežil prvý nevyžiadaný „trip“. Z LSD, dyethylamidu kyseliny lyregrovej, sa po vojne stal hit psychiatrického výzkumu. Účinky tejto látky sa najprv skúmali ako obdoba schizofrenických prežitkov a neskôr sa začala droga využívať ako experimentálna terapia pre široké spektrum problémov od alkoholizmu až po depresie.

LSD | Love, Sex, Decadence | Manel Torralba | Flickr
Zdroj: Wikemedia

 

Albert Hofmann

Albert Hofmann Začal študovať liečivú rastlinu cibuľu morskú a hubový námeľ ako časť programu na očistenie a syntézu aktívnych zložiek na farmaceutické použitie, kde jeho hlavným podielom bolo objasniť chemickú štruktúru obyčajného jadra glykozidov cibule morskej.

Albert Hofmann, por Alex Grey. | Javier Moreno | Flickr
Zdroj: Flickr

V roku 1938 predviedol syntézu LSD-25, pričom hlavným cieľom syntézy bolo vyrobiť stimulant dýchacieho a obehového systému. Päť rokov sa o zlúčeninu nikto nezaujímal, až 16. apríla 1943, kedy sa Hofmann rozhodol pozrieť na ňu znova. Keď znova robil syntézu LSD, omylom sa mu absorbovalo trochu LSD cez prsty a náhodou objavil jej silné efekty. O tri dni neskôr, 19. apríla, Hofmann vedome užil 250 mikrogramov LSD. Pokračovalo to sériou experimentov, ktoré Hofmann prevádzal na sebe a na svojich kolegoch. Ako prvý napísal o týchto experimentoch 19. apríla 1943 a v jeho poznatku stálo, že zažil javy, do ktorých možno zaradiť „značnú nesústredenosť kombinovanú s ľahkým závratom“ a „extrémne stimulovanú predstavivosť“.

Albert Hofmann, painted portrait DDC_7274.jpg | Secrets reve… | Flickr
Zdroj: Flickr

Po ére hippies však bola látka zakázaná. Výskum a liečba prebiehali tajne v okruhu zasvätených ľudí a pod hrozbou vysokých sankcií. V poslednej dobe však rada významných svetových pracovísk opäť skúma, aký potenciál pre ľudský mozog sa skrýva v látkach, ako je LSD, psilocybín či MDMA. Obnovený výskum dokazuje, že mnoho ľuďom s duševnými poruchami – depresiami, traumami a závislosťami – môžu psychadelické drogy prepkvapujúco pomôcť. Výskum zároveň tiež osvetľuje, ako ľudská myseľ vôbec funguje.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.