16. marca 1968 sa blízko pobrežia severného Vietnamu udial masaker, ktorý sa podaril pred verejnosťou ututlávať ďalšie dva roky. Niet sa ani čomu čudovať, čata amerických vojakov vtedy brutálne vyvraždila pri operácii proti vietnamským partizánom z Việt Cộngu až 500 neozbrojených civilistov v dedinke Mỹ Lai. 

V marci 1968 dostali vojaci z roty Charlie Company správu, že sa partizáni z Việt Cộngu ukrývajú v jednej zo štyroch dedín v provincii Quang Ngai. Namiesto partizánov v nej našli neozbrojených dedinčanov – väčšinou ženy, deti a starých ľudí. Vojakom bolo pred útokom oznámené, že všetkých, ktorých našli v dedine Mỹ Lai možno považovať za jednotky Việt Cộngu, prípadne za ich aktívnych sympatizantov. Mali teda rozkaz dedinu zničiť.

Zdroj: Wikimedia

Vojaci misiu vykonali s mimoriadnou brutalitou, keď dedinčanov mučili, znásilňovali a zabíjali. Desiatky ľudí vrátane detí a kojencov odviedli do priekopov, kde ich popravili automatickými zbraňami. Tento masaker sa údajne skončil až vtedy, keď pilot armádneho vrtuľníka, praporčík Hugh Thompson, pristál medzi vojakmi a ustupujúcimi dedinčanmi. V prípade pokračovania amerických jednotiek im hrozil opätovaním streľby.

Podľa prvých správ, ktoré vydalo veliteľstvo americkej armády niekoľko dní po incidente, bol masaker v Mỹ Lai úspešnou vojenskou operáciou. Podľa oficiálnej verzie bolo zlikvidovaných 128 nepriateľských vojakov, pričom Američania utrpeli stráty vo výške dvoch mŕtvych a desiatich ranených. Veliteľ pechotnej brigády, plukovník Henderson, po rozhovore s niekoľkámi vojakmi, podal svojim nadriadeným správu, že v boji bolo zabitých aj 22 civilistov. Táto správa sa už na verejnosť nedostala.

Zdroj: Wikimedia

Vyšetrovanie masakra sa rozbehlo až po iniciatíve Rona Ridenhoura, ktorý sa o ňom dozvedel behol svojho nasadenia vo Vietname. Napísal vtedy prezidentovi Nixonovi, tridsiatim kongresmanom a zodpovedným činiteľom Pentagonu list, v ktorom masaker v Mỹ Lai popísal. Väčšina z nich na list nereagovala. Neskôr sa tejto udalosti chytil investigatívny novinár Seymour Hersh, ktorý informácie o incidente zverejňoval v časopisoch Time, Life a Newsweek.

Podľa nasledného vyšetrovania americkej armády bolo v Mỹ Lai zabitých približne 347 civilistov, neskoršie vyšetrovanie vrátane údajov vietnamskej strany hovorí až o 504 obetiach. Len traja alebo štyria z nich mali byť skutoční príslušníci Việt Cộngu. V dedine boli počas masakra nájdené tri ručné zbrane a jediná stráta, ktorú americká strana utrpela, bol jeden zranený vojak, ktorý sa nechtiac postrelil do nohy.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.