Alexander Dubček, komunistický vodca, ktorý zahájil široký program liberálnych reforiem v Československu, je 17. apríla 1969 nútený rezignovať na pozíciu prvého tajomníka. Nahradil ho spoľahlivo prosovietsky Gustáv Husák, ktorý obnovil autoritársku komunistickú diktatúru v sovietskom satelitnom štáte.

Trend liberalizácie v Československu začal v roku 1963, no vrchol dosiahol až 1968, keď Dubček nahradil vo funkcii prvého tajomníka strany, Antonína Novotného. Dubčekovo úsilie o nastolenie komunizmu s ľudskou tvárou sa oslavovalo po celej krajine. Toto krátke obdobie slobody sa stalo neskôr známe ako „Pražská jar“.

File:Alexander Dubček 1921-1992.JPG - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

Pražská jar

Pražskou jarou je označované obdobie politického uvoľnenia v Československu, ktoré začalo po plenárnom zasadnutí ústredného výboru strany. To skončilo 5. januára 1968 a prvým tajomníkom ústredného výboru Komunistickej strany Československa sa vtedy stal Alexander Dubček. S Dubčekovým nástupom zaujali čelné pozície vo vedení KSČ priaznivci ekonomických a spoločenských reforiem, ktorí sa spoločnosti pokúsili ukázať „socializmus s ľudskou tvárou.“

Reformy pražskej jari boli pokusom o uvoľnenie režimu a zrýchlenie procesu demokratizácie. Tento zámer sa však nestretol s pochopením na sovietskej strane, ktorá po neúspešných jednaniach vyslala tisícky vojakov Varšavskej zmluvy, aby zahájili okupáciu štátu. Ich cieľom bolo odstrániť z vedenia štátu reformných komunistov a umožniť vytvorenie „Robotnícko-roľníckej“ vlády. Po tom, čo v Československu začal proces tzv. normalizácie – sovietskeho protektorátu, vedenie novej strany opäť nastolilo politické a ekonomické hodnoty, ktoré vládli koncom 50. rokov.

Wenceslas Square 1968 | De Praagse Lente (Pražské Jaro) is d… | Flickr
Zdroj: Flickr

Akčný program

Rok 1968 bol v Československu obdobím veľkých nádejí a trpkých sklamaní. Obrodný proces v spoločnosti mal podľa predstáv vládnucej KSČ nastoliť „socializmus s ľudskou tvárou.“ Hlavným programovým dokumentom Pražskej jari bol Akčný program – rozsiahly dokument, ktorý definoval koncepciu reformy. Strana ho oficiálne prijala 5. apríla 1968.

Aj keď strana oficiálne prijala program až 5. apríla 1968, jeho návrh bol hotový už vo februári a stretol sa s priaznivým ohlasom širokej verejnosti. Dokument síce zachovával vodcovskú úlohu KSČ v spoločnosti, ale niektoré jeho pasáže boli na svoju dobu relatívne pokrokové a odvážne.

File:Havel a Dubček, Laterna Magica 24.listopad 1989.jpg - Wikimedia Commons

V politickej časti programu sa mimo iné konštatovalo, že v rámci Národnej fronty majú byť všetky strany a organizácie rovnými partnermi. Zlepšenie narušených vzťahov Čechov a Slovákov malo zase vyriešiť federatívne usporiadanie štátu.

Ekonomická časť obsahovala dve základné úlohy – presadenie relatívnej nezávislosti a samostatnosti podnikov a postupné znižovanie energetickej a materiálovej náročnosti ekonomiky.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.