Historické záznamy nám ukazujú, že 17. marca 1601 sa v španielskej kolónii konal vôbec prvý slávnostný sprievod na počesť svätého Patrika, ktorý bol pod vedením írskeho vicára, Ricarda Artura. O viac ako storočie neskôr pochodovali írski vojaci anglickej armády v Bostone v roku 1737 a v New Yorku v 1762.

Zdroj: Wikimedia

Deň svätého Patrika

17. marec sa stal sviatkom v Írskej republike, Severnom Írsku, na ostrove Montserrat a v kanadskej provincii Newfoundland a Labrador. Síce počas tohoto dňa nie je sviatok na celom svete, oslavuje sa prakticky skoro po celom svete. Slávia ho dokonca aj ľudia, ktorí nemajú s Írskom vôbec nič spoločné. V množstvách miest sa dokonca konajú obrovské slávnosti a nezabudnuteľným programom tak lákajú mnohých návštevníkov. Hlavným znakom týchto slávností je hudba, tanec a popíjanie tmavého piva. Znamením je zase zelený trojlístok, ktorý sa stal samotným symbolom Írska. Ľudia si ho počas slávností kreslia na tváre, alebo si nimi zdobia oblečenie.

Saint Patricks day photo
Zdroj: Pixabay

Kto bol svätý Patrik?

 

Svätý Patrik, ktorý sa narodil koncom 4. storočia, bol jedným z najúspešnejších kresťanských misionárov v celej histórii. Narodil sa v Británii do rímskej kresťanskej rodiny. V mladosti padol do zajatia a bol odvlečený na ostrov do otroctva. Po dobu šesťročného otroctva došiel Patrik k osvieteniu a svojmu majiteľovi utiekol naspäť do Británie, kde sa začal venovať kresťanstvu v rôznych kláštoroch. Po štúdiu sa vrátil späť na írsky ostrov, kde kázal, krstil a zakladal prvé kresťanské kláštory. Na jednoduchých prirovnaniach z bežného života dokázal prostému ľudu vysvetliť kresťanské náuky tak, že na konci jeho života bolo toto náboženstvo rozšírené po celom ostrove. Na tomto ostrove umrel údajne 17. marca.

Zaujímavosťou je, že vedomosti o svätom Patrikovi sú veľmi hmlistvé. Drvivú väčšinu informácií poskytujú dva nedatované listy, ktorých je aj autorom a staroveké legendy. Rada moderných historikov je presvedčená, že časť činov, ktoré legendy sv. Patrikovi pripisujú, vykonal v skutočnosti misionár Palladius, s ktorým postava sv. Patrika v legendách postupne splynula.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.