Vraví sa, že najhorší nepriateľ je ten, kto nemá čo stratiť. Zistili to aj nemeckí vojaci, ktorí 19. apríla 1943 skoro ráno vošli do varšavského geta, aby sa postarali o odsun posledných Židov, čo tam žili. Obišli však naprázdno, obrancovia geta boli pripravení.

Na hlavy Nemcov začali dopadať zápalné fľaše a chabo ozbrojení židovskí odbojári na nich zaútočili pištoľami, puškami, granátmi či obyčajnými nožmi. Ich odhodlanie bolo také veľké, že nemecké oddiely zaskočili. Už po pol hodine sa museli stiahnuť.

File:Bundesarchiv Bild 101I-270-0298-10, Polen, Ghetto Warschau, Drahtzaun.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

O piatej ráno vošli do geta nemeckí vojaci, no ostali zaskočení útokom, či skôr obranou Židov ozbrojených pištoľami, granátmi a zápalnými fľašami. Keďže povstalci navzájom prepojili väčšinu domov, mohli sa rýchlo presúvať čím marili svoju lokalizáciu. Na poludnie prevzal nemecké velenie SS-Gruppenführer Jürgen Stroop. Ani zmena velenia však postup do mesta nezrýchlila a do večera sa pred útokmi rozhodli z geta stiahnuť, asi 40 z nich dovtedy v boji padlo.

Postupne sa však Nemcom darilo silný odpor povstalcov likvidovať s použitím plameňometov a Luftwaffe (vojenské letectvo), ktorá zničila domy v oblasti, kam sa nemeckým pozemným jednotkám nepodarilo dostať. V dôsledku nedostatku munície boli Židia nútení zmeniť taktiku boja, pôvodne na Nemcov útočili z budov, no neskôr sa stiahli do podzemných priestorov a uskutočňovali len cielené útoky.

Zdroj: Wikimedia

Na konci apríla bola väčšina bunkrov a skrýš odhalená, väčšina domov vypálená alebo zrovnaná so zemou. Mnoho židovských bojovníkov bolo otrávených plynom, ktorý do bunkrov vháňali nacisti, alebo spáchalo samovraždu.

Informácie o skutočných stratách sa však líšia. Predpokladá sa, že priamo počas povstania zahynulo v gete približne 12-tisíc Židov a 36-tisíc Nemci zajali. Tých mali potom deportovať do koncentračných táborov, no podľa iných zdrojov ich tam poslali len 7 000. Ostatných údajne zastrelili.

Zdroj: Flickr

Varšavské geto

Poľská metropola Varšava bola okupovaná Nemcami od septembra 1939. Na základe naradenia Ludwiga Fischera, gubernátora varšavského obvodu, vytvorili 2. októbra 1940 v meste Varšavské geto. Varšavskí Židia sa mali presťahovať do geta do 16. novembra toho roku a Poliaci, ktorí tam bývali, sa museli vysťahovať do konca októbra 1940.

Postupne v gete zhromaždili okolo 440.000 ľudí. Od zvyšku sveta ich oddelili trojmetrovým múrom, ktorý bol zakončený ostnatým drôtom. Jeho prekročenie sa trestalo smrťou.

Zdroj: Wikimedia

Život v gete bol každodenným bojom o prežitie. Židia nemali prístup do obchodov a boli odkázaní na nemecké zásobovanie. To sa obmedzovalo na nutné minimum – dostali len toľko, aby vládali pracovať v továrňach, ktoré si tam Nemci zriadili. Tí, ktorí nepracovali, hladovali. Keď zomreli, nenašiel sa nikto, kto by ich pochoval, a mŕtvoly sa pomaly rozkladali na uliciach.

Zdroj Zdroj 1

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.