Dnes môžem oznámiť, že USA uskutočnili operáciu, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin,“ vyhlásil 2. mája americký prezident Barack Obama v príhovore z Bieleho domu.

Usáma bin Ládin bol potomkom prominentnej saudskoarabskej rodiny, spoluzakladateľ teroristickej organizácie al-Kádida a „najhľadanejší terorista sveta“, ktorý bol spájaný s desiatkami útokov po celom svete, vrátane útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagon z 11. septembra 2001.

File:Hamid Mir interviewing Osama bin Laden and Ayman al-Zawahiri 2001.jpg  - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

Preslávenie organizácie al-Káida

Už v roku 1998 podnikla al-Káida svoje prvé teroristické útoky na americké ciele. Boli nimi ambasády v mestách Nairobi a Dar es Salaam vo východnej Afrike, pri ktorých zomrelo viac ako 200 ľudí.

Al-Káida sa však stala svetovo známou organizáciou až o tri roky neskôr, kedy uskutočnila svoj najničivejší útok pri ktorom zomrelo takmer 3000 ľudí z celkom 70 rôznych krajín sveta – nálety na Svetové obchodné centrum a Pentagon. Bin Ládin prvotne zodpovednosť za útoky odmietal, no neskôr sa k ním sám prihlásil, čím sa stal snáď najhľadanejším človekom v moderných dejinách.

Nasledujúce desaťročie prinieslo obrovské množstvo falošných stôp, nepravdivých správ, konšpirácií, ale aj zatajovania, neúspešných operácií a porušovania ľudských práv zo strany amerických tajných služieb počas výsluchov nižšie či vyššie postavených predstaviteľov al-Káidy. Začala sa aj ďalšia vojna v Afganistane, tentokrát intervenciou amerických vojsk. Pokračovali aj teroristické útoky al-Káidy, žiadny z nich sa však už 11. septembru nevyrovnal.

9/11 WTC Photo | 9/11 World Trade Center Attack Photos - Hig… | Flickr
Zdroj: Flickr

Posledná akcia a zabudnutý meter

Na elimináciu bin Ládina bol zvolený tím zložený zo špeciálnych jednotiek SEAL. Na miesto akcie prileteli na dvoch špeciálne upravených Black Hawkoch. USA totiž o akcii Pakistan neinformovali, helikoptéry preto upravili tak, aby ich nezachytili ani armádne radary. Jedna z helikoptér mala pri výsadku technické problémy a musela poškodená núdzovo pristáť priamo na pozemku bin Ládinovho domu. Pri operácii, ktorá trvala presne 38 minút špeciálne jednotky zabili 5 ľudí, medzi nimi aj Usámu bin Ládina. Špeciálne jednotky neutrpeli žiadne straty ani zranenia.

WaPo: U.S. forces kill Osama bin Laden | justgrimes | Flickr
Zdroj: Flickr

Usáma bin Ládin mal byť zastrelený do hlavy a do hrude. Problém nastal pri identifikácii tela. Vizuálna identifikácia tváre bola pre strelné zranenie skreslená, identifikácia na základe výšky postavy bola len odhadovaná. Špeciálne jednotky totiž zabudli meter a nemali telo ako zmerať.

Telo bin Ládina bolo z americkej lietadlovej lode hodené do Arabského mora, aby sa z hrobu vodcu al-Káidy nemohlo stať pútnické miesto džihádistov.

Zdroj Zdroj 1 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.