Dnes môžem oznámiť, že USA uskutočnili operáciu, pri ktorej bol zabitý Usáma bin Ládin,“ vyhlásil 2. mája americký prezident Barack Obama v príhovore z Bieleho domu.

Usáma bin Ládin bol potomkom prominentnej saudskoarabskej rodiny, spoluzakladateľ teroristickej organizácie al-Kádida a „najhľadanejší terorista sveta“, ktorý bol spájaný s desiatkami útokov po celom svete, vrátane útoku na Svetové obchodné centrum a Pentagon z 11. septembra 2001.

File:Hamid Mir interviewing Osama bin Laden and Ayman al-Zawahiri 2001.jpg  - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

Preslávenie organizácie al-Káida

Už v roku 1998 podnikla al-Káida svoje prvé teroristické útoky na americké ciele. Boli nimi ambasády v mestách Nairobi a Dar es Salaam vo východnej Afrike, pri ktorých zomrelo viac ako 200 ľudí.

Al-Káida sa však stala svetovo známou organizáciou až o tri roky neskôr, kedy uskutočnila svoj najničivejší útok pri ktorom zomrelo takmer 3000 ľudí z celkom 70 rôznych krajín sveta – nálety na Svetové obchodné centrum a Pentagon. Bin Ládin prvotne zodpovednosť za útoky odmietal, no neskôr sa k ním sám prihlásil, čím sa stal snáď najhľadanejším človekom v moderných dejinách.

Nasledujúce desaťročie prinieslo obrovské množstvo falošných stôp, nepravdivých správ, konšpirácií, ale aj zatajovania, neúspešných operácií a porušovania ľudských práv zo strany amerických tajných služieb počas výsluchov nižšie či vyššie postavených predstaviteľov al-Káidy. Začala sa aj ďalšia vojna v Afganistane, tentokrát intervenciou amerických vojsk. Pokračovali aj teroristické útoky al-Káidy, žiadny z nich sa však už 11. septembru nevyrovnal.

9/11 WTC Photo | 9/11 World Trade Center Attack Photos - Hig… | Flickr
Zdroj: Flickr

Posledná akcia a zabudnutý meter

Na elimináciu bin Ládina bol zvolený tím zložený zo špeciálnych jednotiek SEAL. Na miesto akcie prileteli na dvoch špeciálne upravených Black Hawkoch. USA totiž o akcii Pakistan neinformovali, helikoptéry preto upravili tak, aby ich nezachytili ani armádne radary. Jedna z helikoptér mala pri výsadku technické problémy a musela poškodená núdzovo pristáť priamo na pozemku bin Ládinovho domu. Pri operácii, ktorá trvala presne 38 minút špeciálne jednotky zabili 5 ľudí, medzi nimi aj Usámu bin Ládina. Špeciálne jednotky neutrpeli žiadne straty ani zranenia.

WaPo: U.S. forces kill Osama bin Laden | justgrimes | Flickr
Zdroj: Flickr

Usáma bin Ládin mal byť zastrelený do hlavy a do hrude. Problém nastal pri identifikácii tela. Vizuálna identifikácia tváre bola pre strelné zranenie skreslená, identifikácia na základe výšky postavy bola len odhadovaná. Špeciálne jednotky totiž zabudli meter a nemali telo ako zmerať.

Telo bin Ládina bolo z americkej lietadlovej lode hodené do Arabského mora, aby sa z hrobu vodcu al-Káidy nemohlo stať pútnické miesto džihádistov.

Zdroj Zdroj 1 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.