Ráno 21. apríla roku 2016 je Princ, hudobník, ktorý počas svojej kariéry vydal viac ako 30 albumov a získal 7 cien Grammy, nájdený mŕtvy v Paisley Parku – jeho domove a nahrávacom štúdiu v Minnesote. Príčinou smrti v jeho 57-rokoch bolo nešťastné predávkovanie opioidom, fentanylom.

Star tribune | Prince lost his life to Fentanyl overdose | Simone Tomirotti  | Flickr
Zdroj: Flickr

Pár hodín a dní po zverejnení správy smútili nad jeho smrťou fanúšikovia po celom svete pričom si uctievali jeho pamiatku. Prezident Obama vo svojom vyhlásení uviedol: „Len málo umelcov tak ovplyvnilo trajektóriu populárnej hudby, alebo oslovilo toľko ľudí s i ich talentom.“

Princ Rogers Nelson sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise do hudobníckej rodiny Johna Nelsona a Mattie Shawovej. Už ako 20-ročný, v roku 1978, podpísal svoju prvú nahrávaciu zmluvu s Warner Bros. a vydal svoj debutový album For You. Takmer každý rok na to prichádzal s novým a novým albumom.

File:Prince at Coachella.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Flickr

Jeho vrcholom bol šiesty štúdiový album Purple Rain, z roku 1984. Ten strávil neuveriteľných 24 týždňov na prvom mieste v hitparáde Billboard 200 a priniesol dva úspešné single – „When Doves Cry“ a „Let’s Go Crazy“. Predalo sa ho neuveriteľných 13 miliónov kópií a získal cenu Grammy za najlepší rockový výkon.

Počas celej svojej kariéry sa Prince snažil vzdorovať trendom a presahovať žáner. V hudbe spájal prvky funku, R&B, rocku a popu, čo sa stalo neskôr známe ako Minneapolis Sound. Vo svojich albumoch tiež zvyčajne hrával na všetky hudobné nástroje (od klavíra, cez gitaru, až po činelky na prstoch) úplne sám a bol známy ako obzvlášť elektrizujúci umelec.

Prince at Coachella 2008 | Prince owned Coachella 2008, for … | Flickr
Zdroj: Flickr

V rokoch pred svojou smrťou Prince užíval lieky na bolesť na lekársky predpis na chronické bolesti bedrového kĺbu. Predpokladá sa, že zápasil so závislosťou od opioidov. Počas tejto doby stále nahrával a vystupoval. Posledný album Hit n Run Phase Two vyšiel v decembri 2015.

Pár rokov pred svojou smrťou začal Prince užívať lieky na bolesť, kvôli bolestiam bedrového kĺbu. Predpokladá sa, že zápasil so závislosťou na opioidoch, no počas tejto doby aj tak stále nahrával a vystupoval. Jeho posledný (tridsiaty) album Hit n Run Phase Two vyšiel v decembri 2015.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.