Dnešný deň v histórii – 21. marca zatvára svoje brány najúspešnejšie väzenie všetkých čias

828

Bývalý vojenský tábor a neohrozené väzenie, dnes už len múzeum a historický areál.  Alcatraz je názov ostrovu ležiaceho v strede Sanfranciského zálivu v Kalifornii, na ktorom stojí najznámejšie väzenie na svete. „The Rock“ alebo „Ostrov amerických diablov“ dokázal pohostiť až 200 väzňov s maximálnym stupňom stráženia. Do dnes ostáva ikonou amerických väzníc predovšetkým pre jeho drsné podmienky.

alcatraz photo
Zdroj: Pixabay

Prvýkrát bol ostrov zaznamenaný v roku 1775, a to španielskym námorníkom Juanom de Alaya. Ten ho nazval La Isla de los Alcatraces, čiže Ostrov pelikánov a vyhlásil ho za španielsku kolóniu. Na Alcatraze sa usadila kolónia Španielov, ku ktorým sa po dobu desaťročí pridávali Mexičania a iné španielčinou hovoriace národy. Na ostrove sa postavil maják (prvý maják na západnom pobreží) a pre americkú vládu začal byť mierne odľahlý ostrov, ktorý je možné mať stále pod drobnohľadom, atraktívny. V roku 1846 bol v mene USA od Španielska za vojenskými účelmi kúpený za $5000. V roku 1861 vypukla Americká občianska vojna a na Alcatraz bolo dovlečených 85 diel, tie sa však na bojové účely nikdy nepoužili. Miesto vojenskej bašty plnil ostrov úlohu vojenského väzenia.

alcatraz photo
Zdroj: Pixabay

Dvanásťakrový skalnatý ostrov, jeden a pol míle od San Francisca, vlastnil najpokročilejšiu bezpečnostnú techniku tej doby – na ostrove sa používal napríklad jedny z prvých detektorov kovov. Počas uväznenia vládol v Alcatraze priam teror – okrem vedľa seba natlačených troch stoviek ciel s rozlohou štyri metre štvorcové si mohli väzni vychutnať spánok na železných pričniach, o ich hygienu sa staralo medzi celami zdieľané umývadlo, záchod, a tí dobrí mali aj poličku. V celom väzení mal „ubytovaný“ len štyri základné práva – na stravu, oblečenie, ochranu a zdravotnú starostlivosť.

alcatraz photo
Zdroj: Pixabay

V priebehu dvadsaťdeväťročnej prevádzky väznica nezaznamenala žiadny oficiálny úspešný pokus o útek. Všetky pokusy boli buď neúspešné alebo sa skončili tragicky. Utečenov buď zastrelili, alebo sa utopili v ľadových vodách zálivu San Francisco. Traja z nich, Frank Morris a bratia John a Clarence Anglin, zmizli zo svojich ciel 11. júna 1962. Hoci sa našlo len zopár dôkazov, že pri ňom zahynuli, oficiálne sú evidovaní ako „nezvestní a pravdepodobne utopení“. Je veľmi pravdepodobné, že pri pokuse o útek skutočne zomreli, pretože sa po všetkých tých rokoch nenašiel nik, kto by tvrdil, že je jeden z nich, alebo že aspoň utečencov videl.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre