Šesť rokov dozadu, 25. apríla 2015, postihlo Nepál ničivé zemetrasenie o sile 7,8 stupňa a nasledovalo druhou, menej devastujúcou, vlnou o sile 7,3 stupňa. Obe nešťastia si vyžiadali takmer 9000 mŕtvych a minimálne 22000 zranených. Zasiahnutých bolo osem miliónov osôb a pól milióna domov sa ocitlo v troskách. Neskoršie otrasy si vyžiadali obete aj v Indii a čínskej oblasti Tibetu. Odhadnuté škody vo výške 6,6 miliardy dolárov robia z udalosti najničivejšiu svetovú katastrofu roku 2015.

File:Nepal Earthquake 2015 002.JPG - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

„Zemetrasenie bolo dlhé, trvalo asi minútu. Báli sme sa, že sa budova zrúti, ale vydržala. Vonku sme videli obrovský mrak prachu zo zrútených budov, nefungovali telefóny, veľké budovy stáli, malé sa zrútili a ľudia na uliciach boli v totálnom šoku.“ Takto popisuje vtedajšie udalosti veľvyslankyňa  Európskej únie, Rinsje Teerinková.

Pripomenula, že posledné veľké zemetrasenie bolo v Nepále v roku 1934. „Deje sa to zhruba každých 80 rokov, takže sme na to boli mentálne tak nejak nachystaní. Zistili sme však, že na podobné veci sa človek tak úplne pripraviť nemôže.“

Nepal earthquake 2015 | Photo credit: EU/ECHO/Pierre Prakash… | Flickr
Zdroj: Flickr

Otrasy, ktorých epicentrum ležalo severozápadne od nepálskej metropole Káthmándú, boli najväčšou prírodnou katastrofou za posledných 80 rokov. Pri zvládnutí situácie pomáhalo okrem nepálskej armády aj cez 4000 záchranárov z 34 krajín.

Záchranári sa v hornatom Nepále stretali s náročným terénom a do množstva odľahlých oblastí sa pomoc dostávala po otrasoch len veľmi pomaly. Nepálska vláda priznala, že urobila v reakcii na katastrofu veľa chýb. Nervozitu obyvateľov zvyšovali po aprílovom zemetrasení tiež následné otrasy, ktoré dlho nútili ľudí prespávať pod šírim nebom.

Nepal earthquake 2015 | Photo credit: EU/ECHO/Pierre Prakash… | Flickr

Otrasy pôdy spustili v oblasti najvyššej hory sveta Mount Everest aj niekoľko lavín, pri ktorých zahynulo najmenej 19 ľudí. Ďalšie lavíny znemožnili šerpom spriechodniť cestu vedúcu na vrchol a preto museli byť všetky jarné expedície v Nepále zrušené.

Príjmy od zahraničných návštevníkov predstavujú v tejto zemi významné percento HDP – peniaze z turistiky tvoria asi pätinu príjmov zahraničného obchodu Nepálu. Podľa vládnych činiteľov tak po zemetrasení vzrástol počet ľudí žijúcich v chudobe o 700 tisíc.

Mount Everest Nepál Hora - Fotografie zdarma na Pixabay
Zdroj: Pixabay

 

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.