25. marca 1957 bol významným dňom pre celú Európu, kedy štáty Francúzsko, západné Nemecko, Taliansko, Holandsko, Belgicko a Luxembursko, učinili významný krok dopredu a podpísali v Ríme  zmluvu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS).

Do roku 1950 bolo jasné, že stáročia západoeurópskej nadvlády sú na konci, keďže národné európske trhy boli navzájom izolované ich vlastnými obchodnými zákonmi. USA sa tešila obrovskému spoločnému trhu, ku ktorému sa Európa nemohla rovnať. Komunistickí vodcovia zase velili Sovietskemu zväzu, ktorý mal taktiež jednotný systém.

Zdroj: Wikimedia

EHS, ESUO a EURATOM

Mnoho európskych vodcov sa obávalo obnovy konfliktu medzi tradičnými antagonistickými krajinami ako Francúzsko a Nemecko, čo by opäť výrazne uškodilo európskym ekonomikám. Ako prostriedok na zabránenie vojny a zlepšenie hospodárskej situácie v Európe navrhli niektorí vplyvní štátnici európsku integráciu.

Prvým veľkým krokom bolo vytvorenie Európskeho spoločenstva pre uhlie a oceľ – ESUO, medzi Francúzskom a západným Nemeckom, ktoré integrovalo ich uhoľný a oceliarsky priemysel. Na dohľad bolo zriadených hneď niekoľko národných orgánov vrátane výkonných orgánov, rady ministrov, či vytvorenie súdneho dvora na urovnávanie prípadných sporov. Taliansko a krajiny Beneluxu – Belgicko, Holandsko a Luxembursko – sa čoskoro pripojili, čím boli položené základy pre EHS.

25. marca 1957 následne podpísali predstavitelia šiestich európskych krajín v Ríme dve dohody. Jedna bola na vytvorenie Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu – EURATOM (pre spoločný a mierový rozvoj európskych jadrových zdrojov) a druhou bola zmluva na vytvorenie samotného Európskeho hospodárskeho spoločenstva – EHS. 

Na spoločnom trhu sa postupom času odstraňovali obchodné bariéry, realizovala sa spoločná politika v oblasti dopravy, poľnohospodárstva a hospodárskych vzťahov s nečlenskými krajinami. Nakoniec sa povolil voľný pohyb pracovnej sily a kapitálu. V roku 1967 boli ESUO, EURATOM a EHS zlúčené do Európskeho spoločenstva – ES.

European Union Flag | 365 | Håkan Dahlström | Flickr
Zdroj: Flickr

Zárodky Európskej únie

Británia a ďalšie európske krajiny prvotne odmietali vstúpiť na spoločný trh a roku 1960 založili ako alternatívu Európske združenie voľného obchodu. Na začiatku 60. rokov však národy spoločného trhu vykazovali známky ekonomického rastu a Británia zmenila názor.

Británia vstúpila do Európskej únie až v januári 1973, keď sa členmi EK stali aj Írsko a Dánsko. Grécko sa pripojilo v roku 1981, Portugalsko a Španielsko v roku 1986 a bývalé východné Nemecko ako súčasť zjednoteného Nemecka v roku 1990.

Na začiatku 90. rokov sa Európske spoločenstvo stalo základom Európskej únie (EÚ), ktorá bola založená v roku 1993 po ratifikácii Maastrichtskej zmluvy.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.