Podľa nemeckého matematika a astronóma Johannesa Keplera, považovaného za zakladateľa modernej vedy, bol 27. apríla 4977 pred n. l. stvorený vesmír. Kepler je známy najmä vďaka svojim teóriám vysvetľujúcim pohyb planét. Celý život bojoval s nepriazňou osudu. Musel čeliť osobným drámam, nepochopeniu súčasníkov pre jeho objavy, aj chudobe, no aj napriek tomu sa zapísal do dejín ako jeden z najväčších učencov a jeho dielo zmenilo svet.

Johannes Kepler | More information: www.eso.org/public/image… | Flickr
Zdroj: Flickr

Johannes Kepler sa narodil v roku 1571 v nemeckom meste Weil der Stadt. Študoval teológiu, filizofiu a matematiku na univerzite v Tüebingenu. Aj keď väčšina vtedajších vedcov nesúhlasila s Koperníkovou heliocentrickou teóriou a stále uznávala starú Ptolemaiovu teóriu (stred vesmíru je Zem), Kepler Koperníkovu teóriu študoval veľmi podrobne, nechal si ju inteligentne vysvetliť a uveril jej.

Po získaní titulu majstra slobodných umení odišiel z Tüebingenu a začal pracovať na akadémii v Štýrskom Hradci. Tam napísal svoju prvú vedeckú prácu, knihu o astronómii, Mysterium cosmographicum. Aj keď sa teória, ktorú v knihe podložil, neskôr ukázala ako nesprávna, krásne poukázala na jeho matematické schopnosti a originalitu myšlienok. Urobila dokonca taký dojem, že si ho slávny hvezdár Tycho Brahe pozval do Prahy, aby pre neho pracoval ako asistent v jeho observatóriu. Hlavným Keplerovým projektom vtedy bolo preskúmanie obežnej dráhy Marsu.

Keď Brahe zomrel, Kepler prevzal jeho prácu a zdedil rozsiahlu zbierku astronomických údajov, ktoré boli na oblohe sledovateľné voľným okom. Neskôr sa dozvedel o práci talianskeho fyzika a astronóma Galilea Galileiho, ktorý vynašiel ďalekohľad, pomocou ktorého objavil hory a krátery na mesiaci, najväčšie satelity Jupitera alebo fázy Venuše. Kepler si s Galileihom dopisoval a neskôr od neho získal svoj vlastný ďalekohľad, ktorému mierne vylepšil konštrukciu.

Free Images - SnappyGoat.com- bestof:Kepler burghausen.JPG Laurentius Kepler  Lumina sacra Salzburg 1676 title page Provenance Kapuzinerkloster  Burghausen PD-old Capuchin books
Zdroj: SnappyGoat

V roku 1609 vydal Kepler prvé dva zo svojich troch zákonov pohybu planét, podľa ktorých sa planéty okolo Slnka pohybujú v elipsách, a nie v kruhoch. Tiež zistil, že sa planéty zvyšujú svoju rýchlosť, keď sa blížia k Slnku a naopak spomaľujú, keď sa od neho odďaľujú. V roku 1619 vytvoril svoj tretí zákon, ktorý pomocou matematických princípov dáva do súvislosti čas, za ktorý planéte trvá obeh okolo Slnka, s priemernou vzdialenosťou planéty od Slnka.

Pokiaľ ide o Keplerov výpočet vzniku vesmíru, vedci v 20. storočí prišli na teóriu veľkého tresku, ktorá ukázala, že sa jeho výpočty mýlili približne o 13,7 miliardy

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek pracujúci na marketingovom oddelení v továrni na teplovzdušné balóny (bez srandy). Čo sa týka môjho voľného času, venujem ho svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať dokonca aj na vlastné oči.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.