V rokoch 1933 až 1945 nacisti vybudovali, najmä na území Nemecka a Poľska, podľa doterajších odhadov viac než 40-tisíc vyhladzovacích, koncentračných, pracovných alebo zberných táborov, ktoré sa stali jednou z najhorších kapitol v dejinách ľudstva.

Dachau bol vôbec prvým koncentračným táborom, ktoré založil Hitlerov nacistický režim počas druhej svetovej vojny. 29. apríla 1945 ho oslobodila 45. pešia divízia 7. armády USA. Jej vojakov vtedy posadla túžba po pomste, no vzhľadom na to, čo videli, ich len ťažko za niečo odsudzovať.

Dachau Concentration Camp - Free photo on Pixabay
Zdroj: Pixabay

Jednotky Američanov dorazili do Dachau poobede cestou do Mníchova. Tábor objavili náhodou vďaka odbočke železnice od hlavnej trate. Na nej našli približne 40 vagónov, ktoré boli plné ľudských tiel (po zrátaní zistili, že skončili na čísle 2310). Tiež zacítili štipľavý dym, v ktorom sa miešal pach čmudu a horiaceho mäsa.

Čo presne sa v tábore dialo po jeho oslobodení je otázne a zahalené rúškom tajomstva. Vojaci udalosti popisovali rozdielne. Keď sa však rozkríklo, že povraždili stráže v tábore, podplukovník Whitaker nariadil vyšetrovanie a dokumenty, ktoré z vyšetrovania vzišli, boli označené za tajné.

Dachau konsentrasjonsleir – Store norske leksikon
Zdroj: Wikimedia

Rôzne zdroje uvádzajú, že v rámci takzvaného dachauského masakru prišlo o život 39 až 50 príslušníkov jednotky SS. Bývalý americký dôstojník Howard Buechner spomínal vo svojej knihe Hour of the Avenger, ktorú vydal v roku 1986, že v Dachau zabili Američania 520 esesákov a väzni zlynčovali ďalších 40 strážcov, vrátane ich veliteľov.

Popráv sa nemali zúčastniť len vojaci, ale oslobodení väzni. Jeden z nich neskôr uviedol: „Znovu sme našli odvahu. Chytali sme esesákov a bili ich. Ťažko povedať, ktoré rany boli smrteľné, každopádne boli dozorcovia mŕtvi. Celé roky sme pre nich boli len zvieratami odsúdenými na smrť, no a teraz sme sa znovu narodili.“

V Dachau boli popravy vykonávané väčšinou zastrelením alebo obesením a ani tomuto táboru sa nevyhli smrtiace pseudolekárske pokusy na zdravotne postihnutých a chorých väzňoch, ktorí nevládali pracovať. Neskôr aj na ostatných.

V Dachau prišlo o život približne 41 500 ľudí.

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.