Keď sa v šesťdesiatych rokoch minulého storočia prvý krát vyskytla možnosť letieť do vesmíru, ani jedna zo svetových mocností neodolala. Sovietsky zväz aj USA počas prvých rokov dobývania vesmíru vysielali obrovské množstvo sond. Do kozmu každé dva roky štartovali nové a nové aparatúry, ktoré však len málokedy dosiahli cieľ.

Bezpilotná americká vesmírna sonda Mariner 10, ktorú vypustila NASA v novembri 1973, sa stala prvou kozmickou loďou, ktorá obletela planétu Merkúr a zaslala detailné snímky vesmírneho telesa, ktoré je zvyčajne zakryté kvôli svojej blízkosti k Slnku.

Ortuť, Zatmenie, Planéta, Miesto, Hviezdy, Vesmír
Zdroj: Pixabay

Mariner 10

Mariner 10 bola prvá sonda, pri ktorej bol použitý gravitačný manéver využívajúci Venušu na zakrivenie letovej dráhy a dosiahnutie jej perihélia na úroveň obežnej dráhy Merkúra. Manéver inšpirovaný astrodynamickými výpočtami talianskeho vedca Giuseppa Colomba naviedol sondu na obežnú dráhu, ktorá ho opakovane priviedla naspäť k Merkúru. Sonda využívala slnečný radiačný tlak pôsobiaci na jej solárne panely a na vysoko-ziskovú anténu. V histórii sa tak prvýkrát využilo aktívne ovládanie slnečného tlaku.

Mariner 10 | Mariner 10 was the seventh successful launch in… | Flickr
Zdroj: Wikimedia

História programu Mariner

Z desiatich vypustených sond dosiahlo cieľ osem z nich, pričom nám poskytli cenné fotografie a množstvo užitočných informácií. Na tieto skúsenosti neskôr nadviazali ďalšie sondy ako Viking alebo Voyager.

Sonda Štart Cieľ Detaily
Mariner 1 22. júl 1962 Venuša zničená krátko po štarte
Mariner 2 27. august 1962 Venuša prvý prelet okolo cudzej planéty
Mariner 3 5. listopadu 1964 Mars neúspech
Mariner 4 28. november 1964 Mars prvá sonda pri Marse (22 fotografií)
Mariner 5 14. jún 1967 Venuša meranie a prelet okolo Venuše
Mariner 6 24. február 1969 Mars prelet okolo Marsu
Mariner 7 27. marec 1969 Mars prelet okolo Marsu
Mariner 8 9. máj 1971 Mars neúspešný štart
Mariner 9 30. máj1971 Mars prvý satelit cudzej planéty
Mariner 10 3. november 1973 Merkur, Venuša fotografie oboch planét

Zdroj: NASA.gov

Celkové náklady na program Mariner sa odhadujú približne na 554 miliónov dolárov. V cene je však zarátaný aj nemalý technický pokrok k dosiahnutiu ambicióznych cieľov a vznik stoviek nových pracovných miest vo vesmírnej agentúre NASA.

Pred posledným preletom sondy číslo 10 okolo Merkuru zostávalo v nádržiach stroja už len minimum paliva. Letová kontrola presto čiastočne využila aj tlak častíc slnečného vetru pôsobiaceho na solárne panely. Automat sa tak vo veľkom historickom predstihu, pred oficiálnymi projektami, stal prvou „slnečnou plachetnicou“.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.