3. apríla 1996 bol zatknutý človek, ktorý všetkým pripomenul, že terorizmus môže prísť aj z vnútra krajiny a bez akýchkoľvek náboženských pohnútok. Theodore John „Ted“ Kaczynski, známy pod prezývkou „Unabomber“, je americký matematik, sociálny kritik, anarchista a bombový atentátnik, ktorý kládol bomby na univerzitách a letiskách skoro 20 rokov.

unabomber photo
Zdroj: Flickr

Čo sa stalo z mladého génia

Kaczynski mal vo svojom detstve nadpriemerne vysoké IQ. V piatej triede základnej školy sa podrobil testu inteligencie, po ktorom mu bolo namerané IQ 167. Na základe výsledku testu mu bolo povolené preskočiť 6. ročník, čo sám Kaczynski označil za najdôležitejšiu udalosť jeho života.

Už v šestnástich rokoch mohol študovať na prestížnom Harvarde. Učenie mal rád, v matematike bol génius. Namiesto zábavy s priateľmi si radšej počítal diferenciálne rovnice. Podľa tohto je zrejmé, že mal problémy zapadnúť do kolektívu. Problém však nebol iba v tom, že ho spoločnosť neprijala, Kaczynski odmietal ju a snažil sa žiť alternatívny život.

Theodore Kaczynski – Wikipedie
Zdroj: Wikimedia

Úspešne získal titul z matematiky a začal vyučovať na univerzite. Už na začiatku jeho kariéry sa však začala prejavovať jeho zvláštna povaha. Na prednáškach bol nepríjemný voči poslucháčom, často si len tak mrmlal popod nos, koktal a odmietal konzultovať so študentmi. Vo veku 26 rokov neočakávane opustil univerzitu, rezignoval na kariéru matematického génia a utiahol sa do malého dreveného domčeka mimo civilizáciu.

S minimom financií, bez elektriny a tečúcej vody, chcel svetu dokázať, že aj moderný človek môže byť sebestačný a nemusí byť závislý na výdobytkoch techniky. Na samote vypracoval filozofiu radikálneho enviromentalizmu a militantného odporu proti moderných technológiám. Práce následne zaslal na univerzity, ktoré odmietli ich publikovanie. Práve to ho mohlo viezť k výrobe a zaslaniu jeho prvej bomby.

 

„Bombový“ život

Prvá z bômb bola zaslaná poštou v roku 1978 na Northwesternskú univerzitu. Balík bol pre adresáta – profesora Buckleyho Crista, podozrivý, keďže mu prišiel ako „navrátený“, no jeho vlastná adresa bola napísaná cudzím písmom. Privolal teda ochrankára Terryho Markera, ktorý balík otvoril. Ten okamžite explodoval.

V roku 1979 opäť udrel na tú istú univerzitu a zranil študenta na Technologickom inštitúte. Neskôr toho istého roku explodovala jeho tretia bomba pri lete spoločnosti American Airlines. V roku 1980 vybuchla bomba prezidentovi United Airlines. V tom čase získal prezývku „Unabomber“ a to práve kvôli cieľom, na ktoré mieril. Univerzity a aerolinky – University and Airline Bomber. 

Behom 17 rokov zabil troch ľudí: majiteľa obchodu s počítačmi – Huga Scruttona, vedúceho reklamnej agentúry – Thomasa Mossera, a prezidenta lesníckej asociácie – Gilberta Murrayho.

Zdroj: Flickr

V roku 1995 poslal do New York Times a The Washington Post list, v ktorom bol „Unabomberov Manifest“. Bola to téza o 35.000 slovách o tom, ako vníma problémy americkej priemyselnej a technologickej spoločnosti. Jeho brat David rozpoznal bratove myšlienky a vo februári 1996 o tom informoval FBI.

3. apríla bol zatknutý v jeho domčeku, kde boli objavené dôkazy ako rozpracované bomby, alebo originálna kópia jeho manifestu.

The Unabomber cabin | "The Unabomber's cabin, sitting in an … | Flickr
Zdroj: Flickr

Zdroj Zdroj 1

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.