Dvojica američaniek Lana a Lilly Wachovské, známe ako The Wachowskis, uviedla 31. marca 1999 filmový sci-fi trhák, ktorý rozpráva o (takmer) dokonalej počítačovej simulácii – Matrix.

Zdroj: Flickr

Súrodenecká dvojica režisérok, scenáristiek a producentiek pochádzajúca z poľsko-americkej rodiny sa narodila v Chicagu. Obe predčasne ukončili štúdium, a pred tým, ako sa dostali do filmového priemyslu, začali maľovať a stavať domy. 

Ich prvý úspešný scenár sa v roku 1995 dostal do akčného filmu Assassisins, v hlavných úlohách so Sylvestrom Stallonom a Antoniom Banderasom. O rok neskôr napísali, režírovali a produkovali svoj debutový film Bound. Tento nízkorozpočtový film o lesbických milencoch, ktorí okrádali mafiu kritici ocenili a film sa stal kultovou záležitosťou. Až ďalší projekt ich však vyniesol na úplne novú úroveň.

Matrix

Film Matrix sa natáčal za 70 miliónov dolárov a opisuje antiutopickú budúcnosť, v ktorej väčšina ľudí vníma simulovanú realitu-„Matrix“, za tú skutočnú. Vytvorili ju stroje, ktoré takto ovládajú ľudskú populáciu. Počítačový programátor Neo zistil pravdu a je vtiahnutý do povstania proti strojom spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí sa oslobodili zo „sveta snov“.

Film je známy zpopulatizovaním efektu známeho ako „bullet time“, vďaka ktorému je možné nasnímať spomalený záber, pričom pohyb kamery sa javí v normálnej rýchlosti. Vytvorený bol rozmiestnením rady fotoaparátov okolo snímaného objektu, ktoré ho odsnímali postupne s rozdielom zlomku sekundy, čo pri následnom prehratí dávalo dojem spomaleného záberu.

Kritikmi bol pozitívne hodnotený a okrem iných cien vyhral štyroch Oskarov. Celosvetovo pritom zarobil viac ako 460 miliónov dolárov.

Zdroj: Flickr

Z bratov na sestry

Sestry Wachowské neboli vždy sestry. Dvojica od narodenia používala mužskú identitu a až v priebehu života si prešla sociálnou a operatívnou zmenou pohlavia.

Lana Wachowská, rodným menom Laurence Wachowski, je staršia zo súrodencov, ktorá sa narodila 21. júla 1965. Jej mladšia polovička Lilly Wachowská, rodným menom Andrew Paul Wachowski, sa narodila o dva roky neskôr, 29. decembra 1967.

Ako prvá podstúpila zmenu pohlavia Lana, ktorá sa v septembri 2007 stala prvou významnou hollywoodskou transgender režisérkou. Lilly nasledovala svoju sestru a v roku 2016 taktiež vydala prehlásenie o zmene pohlavia.

Zdroj: Flickr

Zdroj

 

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.