Zakomplexovaný paranoik, megaloman, komunistický despota, jeden z najhorších vojnových zločincov, ikona zla a túžby po moci. Aj takto by sa dal nazvať bývalý vodca Sovietskeho zväzu známy pod menom Josif Vissarionovič Stalin, ktorý zomrel 5. marca pred pred 68 rokmi, v roku 1953.

Jeho otcom bol obuvník a náruživý pijan, ktorý ho nemilosrdne bil. Matka bola striktná a zbožná kresťanka, ktorá chcela, aby sa z jej syna stal kňaz. Stalin preto študoval na teologickej škole, no už v tej dobe si potajme čítal diela ľavicových revolučných mysliteľov, akým bol napríklad Karl Marx. Do revolučného politického aktivizmu sa zapojil v roku 1900, kedy sa začal zúčastňovať na pracovných demonštráciách a štrajkoch. Neskôr sa pridal k militantnému krídlu marxistického sociálnodemokratického hnutia, k takzvaným boľševikom, a stal sa študentom ich lídra, Vladimíra Lenina.

Prvým veľkým zlomom v jeho živote bol rok 1912, keď ho Lenin menoval do ústredného výboru boľševickej strany. V tom čase sa zriekol svojho pravého mena Ioseb Džugašvili a začal si hovoriť Stalin, čo v ruštine znamená „oceľ“.

Od roku 1901 bol Stalin hľadaný cárskou políciou, ktorá ho považovala za nebezpečného zločinca a ľavicového radikála. V roku 1917 utiekol z exilu na Sibíri a spojil sa s Leninom a jeho pučom proti demokratickej vláde strednej triedy. Rýchlo stúpal v straníckom rebríčku, nakoľko sa v priebehu pár rokov vypracoval od komisára pre národnosti, až po generálneho tajomníka ústredného výboru. Práve táto pozícia mu poskytla možnosť prevziať kontrolu nad stranou a nad novo vznikajúcim zväzom sovietskych socialistických republík.

Človek, ktorý mal na svedomí až 40 miliónov ľudských životov zomrel pod rúškom tajomstva. Na jednom z jeho vidieckych sídiel dostal mrtvicu a po záchvate zostal dlho ležať na zemi bez jedinej pomoci, čo dodnes vyvoláva množstvo špekulácií. Ruský dramatik Edvard Radzinskij o jeho smrti napísal, „Ak ho neotrávili, zabili ho odmietnutím lekárskej starostlivosti.“

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

3 KOMENTÁRE

  1. Pozri sa ako to vypada dnes ked su pri moci rizmaznani pičusi,ktori v detstve dostali vsetko co chceli,kolko ludi umiera dnes koli nim vo svete??
    Kde si zobral to cislo,tie miliony,si to naratal po jednom??

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.