Dnešný deň v histórii – 6. apríla, po vyhlásení Woodrowa Wilsona, vstúpilo USA do I. svetovej vojny

586

Dva dni po tom, čo americký senát zahlasoval 82 ku 6, za vyhlásenie vojny proti Nemecku, ho podporila snemovňa a Spojené štáty americké oficiálne vstúpili, 6. apríla 1917, do I. svetovej vojny.

first world war photo
Zdroj: Flickr

Keď v roku 1914 vypukla prvá svetová vojna, prezident Woodrow Wilson sa zaviazal k neutralite USA, k stanovisku, ktoré zdieľala aj väčšina amerického obyvateľstva. Británia však bola jedným z najbližších obchodných partnerov USA, čo o chvíľu dospelo k napätiu medzi USA a Nemeckom, v súvislosti nemeckej karantény Britských ostrovov.

Nemeckými mínami bolo poškodených niekoľko amerických lodí plaviacich sa do Británie a vo februári 1915 vyhlásilo Nemecko vojnu proti všetkým plavidlám, ktoré sa dostali do vojnovej zóny okolo ostrovov. O niekoľko mesiacov bolo potopené americké súkromné plavidlo a prezident Wilson začal byť pobúrený. Nemecká vláda sa však ospravedlnila a útok označila za nešťastnú chybu.

File:RMS Lusitania while sinking .jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

7. mája bola bez jediného varovania potopená zaoceánska loď Lusitania, nemeckými torpédami. Z 1.959 ľudí, ktorí boli v tom čase na palube, neprežilo 1.198 – medzi nimi 128 američanov. Nemecká vláda síce tvrdila, že Lusitania prevážala muníciu, no americká vláda požadovala ukončenie nemeckých útokov na súkromné a obchodné neozbrojené lode. V auguste sa tak Nemecko zaviazalo, že bude dbať na bezpečnosť cestujúcich.

Netrvalo dlho a v novembri toho istého roka potopilo taliansku pravidelnú linku, na ktorej zahynulo 272 ľudí – z toho 27 američanov. Týmito útokmi sa začala verejná mienka v USA obracať proti Nemecku.

Zdroj Wikimedia

V roku 1917 oznámilo Nemecko obnovenie vojenských zón vo vodách okolo Európy. O tri dni neskôr prerušilo USA diplomatické styky s Nemeckom a len o pár hodín na to potopila nemecká ponorka americký parník Housatonic. Kongres vtedy schválil $250 miliónov na prípravu USA do vojny. Koncom marca potopilo Nemecko ďalšie štyri obchodné lode, čím dohnal prezidenta Wilsona ku konečnému kroku. Vystúpil pred ľudí a vyzval k vyhláseniu vojny proti Nemecku. O štyri dni mu bolo vyhovené.

Na európskych bojiskách slúžilo vyše 2-milónov amerických vojakov, pričom prišlo o život približne 50.000 z nich.

Zdroj

 

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre