Dnešný deň v histórii – 7. apríla sa začala najväčšia genocída od čias holokaustu

1187

7. apríla 1994 začala v Rwande občianska vojna, ktorá sa postupom času premenila na celonárodnú apokalypsu a najväčšiu genocídu od čias holokaustu. Za sto dní zomrelo až milión ľudí a dva a pol milióna obyvateľov bolo vyhnaných zo svojich domov.

Konflikt rezonoval po celom svete, ktorým sa rýchlo šírili strašlivé obrázky a svedectvá z masakrov, pričom odhalili, ako môžu mať niektoré rozhodnutia kolonizátorov a zainteresovaných západných veľmocí negatívne dopady. Išlo dokonca o jeden z prvých prípadov, ktorý odhalil slabiny OSN a vyvolal kritiku na mierové misie tejto organizácie.

Zdroj: Flickr

Korene genocídy siahajú až do začiatku 90. rokov, keď začal prezident Juvenal Habyarimana (Hutu) používať anti-tutsiiskú politiku na upevnenie jeho moci medzi Hutmi. Od októbra 1990 došlo k niekoľkým masakrom v ktorých zomreli stovky Tutsiov.

Aj keď sú si tieto dve etické skupiny veľmi podobné a po stáročia zdieľali rovnaký jazyk a kultúru, zákon vyžadoval povinnú registráciu na základe etnického pôvodu. Vláda a armáda začala najímať Interahamwe (čo znamená, „tí, ktorí útočia spoločne“) a začala sa pripravovať na elimináciu Tutsiov. V januári 1994 vyrovali sily OSN, že v Rwande hrozí nebezpečenstvo ešte väčších masakrov.

6. apríla 1994 bolo zostrelené lietadlo, v ktorom sedel prezident Habyarimana. Do dnes nie je známe, či útok spáchal Rwandských vlastenecký front – vojneská organizácia Tutsiov, alebo extrémisti z Hutu, ktorí sa pokúšali podnietiť masové vraždenie. V každom prípade vojenskí extrémisti Hutu, pod vedením plukovníka Theoneste Bagosora, začali okamžite zabíjať Tutsiou.

Nasledujúci deň boli zabité belgické mierové jednotky a rozhlasové stanice začali apelovať na väčšinu Hutuov, aby pozabíjali všetkých Tutsiov v krajine.

Zdroj: Wikimedia

Napriek strašným zločinom, ktoré pohltili celú Rwandu, medzinárodné spoločnestvo vrátane USA váhalo s podniknutím akýchkoľvek krokov. Prezident Bill Clinton neskôr označil jeho zlyhanie za „najväčšiu ľútosť svojho fungovania.“

Vraždenie trvalo tri mesiace a prišlo pri ňom o život 937.000 Tutsiov a umiernených Hutov. Zavraždená tak bola celá pätina obyvateľstva Rwandy.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre