8. apríla 2005 priznáva Eric Rudolf vinu za sériu bombových útokov vrátane smrteľného bombového útoku na olympijských hrách v Atlante v roku 1996. Človek, ktorý patril na zoznam najhľadanejších utečencov FBI (za jeho zatknutie bola vypísaná odmena $1mil) ako motiváciu na bombové atentáty neskôr uviedol svoje antiinterupčné a antihomosexuálne názory.

Zdroj: Wikimedia

Rudolfovi pôvodne hrozil za sériu teroristických útokov trest smrti. Vyšetrovatelia sa však s páchateľom dohodli, že v prípade jeho priznania bude trest miernejší. Nakoniec bol odsúdený na doživotie bez možnosti podmieneného prepustenia.

Rudolf na otázku sudcu, či sa priznáva k zločinom a priznáva vinu za všetky útoky, stručne odpovedal: „Áno.“ Nepadlo ani slovo o ospravedlnení, či o vysvetlení, prečo útoky spáchal.

Veľkú pozornosť verejnosti získal po jeho útoku na letných olympijských hrách, kedy v parku Atlanta’s Centennial Olympic Park, 27. júla 1996, vybuchla nastražená 40-kilová nálož, pričom zabila jedného človeka a 111 ľudí zranila. Útokom chcel zosmiešniť USA za legálnosť potratov. Navzdory útoku sa úrady a atléti zhodli, že olympijské hry budú pokračovať.
Atlanta - Olympic Centennial Park: Tribute to Olympism and… | Flickr
Zdroj: Flickr

História atentátnika

Medzi Rudolphove atentáty patril aj prípad pumového útoku proti alabamskej klinike vykonávajúcej potraty, pri ktorom prišiel o život policajt a jedna zdravotná sestra bola vážne zranená – prišla o oko.

Rok pred tým odsúdený zaútočil na inú ženskú kliniku, kde ním nastražená bomba zranila šesť ľudí. Na otázku sudcu, či nastražil bombu pred klinikou, odpovedal, „Áno, samozrejme, vaša ctihodnosť.“ Žiadne emócie, žiadna ľútosť.

Páchateľ sa tiež priznal k atentátu na lesbický nočný klub, kedy bomba zranila päť ľudí. Údajne nechcel nikomu ublížiť, pretože homosexualita podľa neho nie je zlá, pokiaľ zostáva v súkromí.

Rudolpha sa federálnej polícii podarilo chytiť v máji 2003 v malom mestečku v Severnej Karolíne práve v dobe, keď si kupoval jedlo. Úrady Rudolpha popísali ako vstúpenca rasisticko-kresťanského hnutia Svätá armáda.

Zdroj

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.