Máj nepochybne patrí k najkrajším mesiacom v roku a jeho druhá nedeľa je na Slovensku aj v mnohých ďalších krajinách vyhradená pre všetky matky. Narozdiel od Valentína alebo Vianoc sa Deň matiek zatiaľ nestal komerčným sviatkom a už dlhé roky si zachováva krásnu myšlienku. Je oslavou ženy ako darkyne života a zároveň príležitosťou spomenúť si na naše mamičky a aspoň malou pozornosťou ich odmeniť za to všetko, čo pre nás robia.

Mother's Day | A mother's love is a gift. You can see it in … | Flickr
Zdroj: Flickr

Za predchodcu Dňa matiek v podobe, ako ho poznáme dnes, možno označiť anglický sviatok Mothering Sunday venovaný všetkým matkám Anglicka. V tejto deň sa aj služobníctvo, ktoré väčšinou žilo spoločne so svojimi pánmi, mohlo vrátiť domov za svojimi matkami. Jeho počiatok sa datuje do 17. storočia. V novodobej histórii sa Deň matiek rozšíril na prelome 19. a 20. storočia a v roku 1914 sa dokonca dočkal označenia národného sviatku, za ktorý ho vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson.

Woodrow Wilson - U.S. National Archives Public Domain Search
Zdroj: Wikipedia

Na územie Československa sa tento sviatok dostal v roku 1923. Pričinila sa o to Alica Masaryková, dcéra prezidenta T. G. Masaryka. Po druhej svetovej vojne bol však na našom území viac preferovaný sviatok MDŽ a Deň Matiek išiel do úzadia. Avšak 1989 sa opäť začal verejne sláviť.

Dátum o osláv tohto dňa nie je presne daný a po celom svete pripadá na iný deň aj vzhľadom na tradície, z ktorých jednotlivé krajiny vychádzajú. Slovensko, Česko, Amerika, Nemecko či Rakúsko dáva prednosť druhej májovej nedeli. Zatiaľ čo Veľká Británia a Írsko ho oslavuje štvrtú nedeľu pôstu. V Rusku tieto oslavy pripadli na poslednú nedeľu v novembri a v Poľsku na 26. mája. Naopak v arabských krajinách sa tento deň oslavuje 21. marca.

A Bunch of Flowers | A Bunch of Flowers | Gertrud K. | Flickr
Zdroj: Flickr

Aj keď sa tento sviatok oslavuje v jednotlivých krajinách v iné dni, jeho význam je všade rovnaký. Ide o deň, kedy sa po celom svete vzdáva hold matkám a materstvu. Cieľom tohto dňa je pripomenúť si jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky. Na chvíľu sa zastaviť a vzdať im poctu za všetko ich nekonečnú lásku a starostlivosť.

Pozor, nezabudnime však ani na Deň otcov, ktorý dopĺňa deň matiek. Tento deň sa slávi vždy v tretiu júnovú nedeľu.

Zdroj Zdroj 1

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.