Prvý apríl je najzábavnejším dňom v roku. V tento deň sa v stredoveku usporadúvali veľké oslavy, pretože sa v mnohých krajinách slávil začiatok nového roka. Francúzsky kráľ Karol IX. to ale v roku 1564 zmenil a začiatok roka určil na deň 1. januára. Keďže v tých časoch neboli telefóny ani internet, správy sa šírili ústnym podaním, a to oveľa pomalšie ako dnes.

Kým sa správa o zmene dostala ku každému, koho sa týkala, prešlo aj niekoľko rokov. Niektorí ľudia sa ale rozhodli, že budú aj napriek zmene oslavovať nový rok tak, ako doteraz – 1. apríla. Preto ich ľudia začali volať „blázni“ a robiť si z nich žarty.

Tradíciu Dňa bláznov však možno hľadať aj vo vzdialenejšej kultúre – až v Indii, kde sa od 30. marca do 1. apríla konali slávnosti Huli, vyznačujúce sa veľkolepými karnevalmi a maskami. Ľudia museli vypĺňať rôzne nezmyselné príkazy a ak nevedeli vtipne reagovať či nepochopili, že ide o žart, vyvolávali v okolí salvy smiechu a nazývali ich bláznami osláv.

Zdroj: Flickr

Prvý apríl vo svete

Na Slovensku sa prvoaprílové vtipkovanie rozmohlo až v 20. storočí. Každý vie, že na v tento deň, 1. apríla, môže kdekoho prekabátiť alebo si z neho „beztrestne vystreliť”. Napríklad, veľmi často sa učitelia stávajú obeťami vynachádzavosti žiakov alebo médiá s plnou vážnosťou vypustia “kačicu”.

V Škótsku sa Deň bláznov oslavuje 2 dni. 2. apríl sa volá „Zadkový deň“. Ľudia sa snažia pripnúť druhým na chrbát papier s nápisom „Kopni ma“ tak, aby si to nevšimli.

Vo Francúzsku sa na 1. apríla zasa snažia pripevniť na chrbáty svojich obetí papierovú rybu – volá sa Aprílová ryba. V niektorých krajinách sa robia vtipy celý deň, v iných len do 12.00.

V niektorých európskych ľudových povestiach sa dokonca uvádza, že 1. apríla Boh zhodil z nebies Lucifera alebo sa narodil – niekedy pre zmenu zomrel – Judáš Iškariotský.

Zdroj: WIkimedia

Úžasné je, že v tento deň absolútne nezáleží na tom, kým ste. Na Deň bláznov sme si všetci rovní a obeťami žartíkov sa stávajú napríklad aj učitelia, pričom prvoaprílové žarty obľubujú dokonca aj médiá.

Napríklad denník Schweriner Nachrichten 1. apríla 1993 oznámil, že sobáše uzavreté na území bývalej NDR sú neplatné, pretože boli uzatvárané iba naoko ako podmienka na získanie bytu. Pokyn na novú registráciu sobáša chcelo v nasledujúcich dňoch splniť niekoľko stovák párov.

Zdroj Zdroj 1 Zdroj 2

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.