Stanley Cup, tiež známy pod názvami The Cup (pohár), The Holy Grail (Svätý grál), alebo Lord Stanely’s Mug (Džbánok Lorda Stanelyho) je trofej, ktorá je každoročne udeľovaná víťaznému tímu playoff NHL. Jeho história sa začala písať 22. marca 1894, kedy sa uskutočnila prvá majstrovská séria Lorda Stanleyho.

Old Stanley Cup | Mack Male | Flickr
Zdroj: Flickr

História Stanely Cupu

Po vymenovaní za kanadského guvernéra sa Lord Stanley so svojou rodinou priam zamiloval do ľadového hokeja. Prvý krát videl hokejový zápas na Zimnom karnevale v Montréale, kedy proti sebe stáli Montreal Victorias a Montreal Hockey Club. V tejto dobe bol ešte ligový hokej v Kanade na úplných počiatkoch a iba Montreal a hlavné mesto Ottawa mali niečo, čo sa podobalo lige.

Jeho synovia Arthur a Algernon založili nový tím nazvaný Ottawa Rideau Rebels, v ktorom hral Arthur na jednom z kľúčových postov. Obaja synovia presvedčili svojho otca, aby venoval trofej pre najlepší tím Kanady, a tak sa aj stalo.

Lord Stanley kúpil punčovú misu od londýnskeho strieborníka G.R.Collise za sumu, ktorá by v prepočte odpovedala terajším $50. Na jednej strane nechal vyryť Dominiom Hockey Challenge Cup a na druhej nápis „Od Stanleyho z Prestonu“. Lord Stanley nikdy zápas o jeho pohár nevidel a ani ho nikdy nepredal víťazovi. Po smrti jeho staršieho brata Edwarda sa musel vrátiť do Británie a nastúpiť na jeho miesto grófa Derby. 

Stanley Cup | Mack Male | Flickr

Od roku 1926 je Stanleyho pohár každoročne udeľovaný víťazovi National Hockey League (NHL), okrem roku 2005, kedy celá NHL štrajkovala. Na rozdiel od ostatných troch hlavných severoamerických súťaží (NBA, MLB a NFL), pre ktoré sa pohár vyrába každý rok nový, Stanley Cup medzi tímami koluje – sú naň každoročne vygravírované nové mená čerstvých šampiónov a to hráčov, trénerov a manažmentu.

Ten pôvodný odišiel do dôchodku v roku 1962 a momentálne sa nachádza v Hokejovej sieni slávy. Súčasná verzia bola vyrobená montrealským strieborníkom Carlom Petersonom a je overená znakom Hokejovej siene slávi. Tento znak je možné vidieť jedine vtedy, keď hráč pozdvihne pohár nad hlavu.

Zdroj: Wikimedia

Zdroj

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.