„Lepšie je zhorieť, než vyhasnúť“. Takto znelo životné motto legendárneho Kurta Donalda Cobaina, spoluzakladateľa a frontmana skupiny Nirvana a jednej z najväčších grungových hviezd 90. rokov 20. storočia. Dnes je tomu už 27 rokov, čo sa 27 ročný Cobain zabil v skleníku za svojím domom.

Kurt Cobain photo
Zdroj: Flickr

Do deviatich rokov žil blonďavý chlapec šťastné detstvo. Potom sa jeho rodičia rozviedli. Cestoval medzi matkou a otcom a ďalšími členmi rodiny, pričom sa o neho nikto nechcel starať, lebo bol podľa slov rodičov nezvládnuteľný. Keď nastúpil do prvej triedy, okamžite sa v ňom začal rozvíjať talent na maľovanie. Po rozvode rodičov sa z neho stal asociál, v ôsmej triede začal Kurt fajčiť marihuanu a brať LSD. Počas školy mu zistili hyperaktivitu, musel užívať ritalín. Neskôr sa od neho stal závislý.

Jeho najobľúbenejšie skupiny boli Vaselines, The Pastels, Beatles, Sex Pistols, Led Zeppelin a Black Sabbath. V roku 1987 v Olympii založil s basgitaristom Kristom Novoselicom a bubeníkom Aaronom Burckhardom skupinu Fecal Matter. Po krátkom období Aaron Burckhard odišiel zo skupiny a kapela v roku 1990 objavila bubeníka Davea Grohla. Od roku 1989 skupinu nazvali Nirvana.

Viretta Park, across from Kurt Cobain's home | Ok, so I (lik… | Flickr

Dni pred samovraždou

„Pán Cobain utiekol z istého zariadenia v Kalifornii a môže mať samovražedné úmysly.“

Piatok podvečer 2. apríla 1994, deň pred touto policajnou správou, opustil liečebňu závislostí Exodus zadným vchodom a preskočil dvojmetrový plot areálu v Los Angeles. Slepé miesta ďalších dní si doplnili polícia aj detektívi, ktorých rýchlo povolala manželka na sledovanie hudobníka: najbližším letom odcestoval do Seattlu, zastavil sa u dílera, nakúpil si náboje.

Guľovnicu Remington mal schovanú doma. Tragédia sa dala zvrátiť, stačilo, keby v dome Cobainovcov nad jazerom Washington pestún ich dcérky dvíhal telefón alebo si aspoň všimol, že Kurt v noci prišiel domov.

File:KurtCobainHouse.jpg - Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia

4. apríla, v utorok ráno, sa muzikant zobudil vo svojej posteli. Vo svojich Conversoch vyšiel na dvor a zamieril k skleníku za domom. Všetko mal premyslené, no chvíľu to trvalo, kým napísal rozlúčkový list. Na záver odcitoval pesničkára Neila Younga („Je lepšie zhorieť, ako vyhasnúť“), vyfajčil päť cigariet a pripravil heroín. V momente, keď s guľovnicou v ústach stlačil na zbrani spúšť, mal ho v sebe v takom množstve, ktoré bolo smrteľné.

Zháňali ho v celom meste, no nikomu nenapadlo prehľadávať skleník. Mŕtve telo objavil inštalatér až o tri dni neskôr.

Zdroj 1 Zdroj 2

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.