Dnešný deň v histórii – Zrod prvej fašistickej strany a neskoršieho Hitlerovho spojenca

889

Taliansko na čele s Vittoriom Emanuelom Orlandom čelilo po prvej svetovej vojne veľkým neúspechom pri zisku územia a taktiež celkovej kríze. Neúspech presadenia záujmov Talianska nakoniec viedol ku koncu jeho vlády a k posilneniu nacionalistov. V tomto období po revolúcii sa začali prejavovať prevratové nálady a dochádzalo k zoskupovaniu roľníckeho obyvateľstva v odborových zväzoch.

Ambrogio Clerici con Benito Mussolini | Dal volume "Una stor… | Flickr

23. marca 1919 založil Mussolini pod názvom Fasci Di Combattimento (Bojové zväzky), prvé fašistické skupiny – predchodcu toho, čo dnes nazývame fašisti (z talianskeho slova fasci=zväzky). Z Fasci di Combattimento, v roku 1921, vznikla fašistická strana Partito Nazionale Fascista a Mussolini sa stal jej vodcom. Strana získavala podporu predovšetkým vďaka spomínanej neútešnej situácii krajiny po prvej svetovej vojne, pričom bojovala proti materializmu, racionalizmu, pozitivizmu, buržoáznej spoločnosti a demokracii. Svoje úspešné tiahnutie naprieč Talianskom zakončila „Pochodom do Ríma,“ kde si Mussolini vynútil od kráľa menovanie do funkcie predsedu vlády. Nasledujúce reformy a zmeny právomocí z neho postupne urobili autoritárskeho diktátora.

Fašizmus čoskoro vyústil v agresívnu zahraničnú politiku talianskeho štátu a k vedeniu dobyvačných vojen. Pred začatím druhej svetovej vojny sa stalo Taliansko spojencom nacistického Nemecka, no na rozdiel od Nemecka sa v Taliansku neuplatnil antisemitizmus v takom veľkom rozsahu. Bolo to dané predovšetkým neprítomnosťou antisemitizmu vo fašistickej ideológii. Mussolíni síce na nátlak Hitlera prijal rasové zákony po vzore norimberských zákonov, no k výstavbe koncentračných táborov, či deportácii židov do Nemecka však nikdy nedošlo.

Public Domain: Adolf Hitler and Benito Mussolini, June 194… | Flickr

Fašizmus a nacizmus

Spoločným rysom oboch ideológií bola nenávisť ku komunizmu a kapitalistickému ekonomickému systému. Hlavným impulzom a silou bol však predovšetkým rozmach nacionalizmu.

Taliansky fašizmus a nemecký fašizmus (nacizmus) sa líšia v radikálnosti a rasizme, ide však o rovnaký typ hnutia. Obe sa snažili o očistu národa. Tradične sa uvádza, že v Nemecku šlo predovšetkým o rasovú očistu, zatiaľ čo v Taliansku o kultúrnu. Aj v Nemecku však chceli očistiť i kultúru, rovnako tak Mussoliniho invázia do režim bol rasistický.

Zdroj

 

Martin Valenta
Čaute, moje meno je Martin a som mladý veselý človek, ktorý svoj voľný čas venuje svojmu psovi, priateľom, pohybu, samovzdelávaniu a písaniu článkov - poslednú aktivitu si môžete skontrolovať predsa aj sami.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre