Pôjde o experiment, ktorý znie veľmi zaujímavo a vedci si od neho sľubujú veľa. Tí tvrdia, že im poskytne neoceniteľné údaje pre podmorské misie či dokonca dlhodobé cestovanie vesmírom.

Aj keď pandémia ukázala mnohým ľuďom aké je to žiť v izolácii, tak nič z toho sa nedá porovnať s experimentom zvaným „Deep Time“, ktorý už prebieha vo Francúzsku. Skupina 15 dobrovoľníkov vstúpila do jaskyne Lombrives, z ktorej celých 40 dní nevýjde.

Okrem absolútneho nedostatku slnečného žiarenia odobrali 8 mužom a 7 ženám hodinky i mobily. Aby si vedeli vyrobiť elektrinu, budú musieť využiť dynamo poháňané pedálmi. Experiment vymyslel bádateľ a spisovateľ Christian Clot a bol inšpirovaný najmä pandémiou. Sám sa experimentu účastní.

Experiment je zameraný na kognitívne funkcie a emočné prežívanie človeka. Pred samotným začiatkom experimentu samozrejme vyšetrili účastníkov či sú v dobrom psychickom a fyzickom zdraví. Vek týchto ľudí sa pohybuje od 27 až po 50 rokov a ich zamestnania sú takisto rozmanité. 

Christiana zaujíma aj to, ako myseľ zareaguje na stratu zmyslu pre čas. „Strata zmyslu pre vnímanie času je najväčšia dezorientácia, ktorá existuje,“ povedal Christian. V jaskyni zriadili tri miestnosti. V jednej je priestor na spanie, v druhej na bežné činnosti a v tretej na vykonávanie štúdii.

Cieľom bude teda zistiť ako vplýva na kognitívne funkcie ľudí to, keď mozog nedokáže vnímať čas. Budú skúmať tiež spánkové rytmy a všeobecné fungovanie jedincov. Zaoberať sa plánujú aj tým, či tento experiment bude mať nejaké dlhodobé účinky na účastníkov.

 

 

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.