vikings fotografia
Foto od hans s

Veľké masové pohrebisko, nájdené roku 1980 v Anglicku, bolo pôvodne asociované s Vikingmi. Nezhody nastali pri analýze kostier. Rádioaktívna metóda datovania ukázala, že kosti pochádzajú z úplne iného obdobia.

Nový výskum pomohol poukázať na nečakaného vinníka, ktorý ovplyvnil predošlé merania. Boli to ryby, ktoré Vikingovia konzumovali. Ich strava bola založená zväčša na rybách a iných morských živočíchoch, čo viedlo k tvorbe oveľa starších uhlíkov v ich kostiach. Testy boli založené na hodnotách uhlíka z potravy na pevnine, a tak sme sa dopracovali k chybnému výsledku.

Po započítaní tohto detailu do celkových výpočtov sa potvrdilo, že všetky kosti pochádzajú z rovnakého obdobia, približne z 9. storočia nášho letopočtu. Výsledky následne zverejnili v denníku Antiquity tento piatok.

Potvrdením týchto dátumov tak získavame nové dôkazy o aktivite veľkej armády Vikingov. Taktiež zisťujeme a prehlbujeme si naše poznatky o tom, aký vplyv mali Vikingovia v Anglicku. To najdôležitejšie, čo sme sa naučili, je vlastne, aké dôležité je pre našich vedcov používanie najnovšej technológie a poznatkov.

ZDROJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.