Chcete vašej kuchyni vdýchnuť nový  život? Či už plánujete úplne novú kuchyňu alebo len jej rekonštrukciu, mali by ste určite myslieť aj na pekné a praktické kuchynské doplnky, kuchynské príslušenstvo a zariadenie, ktoré zmenia alebo vylepšia celkový dojem vašej kuchyne a upútajú vašu pozornosť. Je na vás, či do vašej kuchyne vnesiete pestrosť a jasné farby, alebo jej chcete pridať len jemný farebný nádych.

Ak plánujete novú kuchyňu, určite by ste mali zvážiť dostatok inteligentných úložných priestorov, aby ste mali „kuchynský neporiadok“ pod kontrolou. Zaujímavo je možné riešiť ukladanie predmetov namiesto do skriniek a zásuviek na miesta, kde budú akoby vystavené, no stále usporiadané a zároveň tieto  doplnky do kuchyne budú predstavovať aj akýsi štýlový kúsok. Ak plánujete vašu kuchyňu len rekonštruovať, nezabudnite, že aj málo stačí k tomu, aby sa jej atmosféra zmenila na nepoznanie. V tomto prípade sa sústreďte na príslušenstvo, ktoré pôsobí  zaujímavo a vašej kuchyni skutočne dodá život.

doplnky do kuchyne

Zaujímavé tiež môže byť zváženie nadrozmerných závesných svietidiel, roliet, umeleckých diel a dekoratívnych dlaždíc.

Pozrieme sa spolu na doplnky, ktorých správny výber stojí za zváženie.

Kuchynské potreby – panvice a kuchynské náčinie

panvice

Nože sú zvyčajne k dispozícii v základných výrazných farbách pričom hrnce a dosky na krájanie možno nájsť aj v iných odtieňoch ako je štandardná biela či čierna farba.

Pre tých, ktorí sú ochotní investovať, je dobrou voľbou výber medenej súpravy panvíc. Tá je dostupná buď so žiarivým lesknúcim sa povrchom, ktorý vytvára efekt takmer ružového zlata, alebo matným povrchom, ktorý je ideálny pre tradičnú súpravu. Tieto panvice nielenže dobre vyzerajú, ale aj dlho vydržia. Sú skvelým doplnkom ak je vaša kuchyňa zariadená v štýle retro či vintage !

Kuchynský riad

kuchynsky riad

Základom každej kuchyne je kuchynský riad. Je dostupný pre akýkoľvek rozpočet a v akomkoľvek štýle. Dôležité je určiť si len svoje kritéria a v dnešnej dobe je možné nájsť naozaj čokoľvek.

Môžete si vybrať medzi riadom v šedej alebo inej pastelovej farbe, čo dodá kuchyni jemný nádych. Tí z vás, ktorí uprednostňujú niečo odvážnejšie, by mali zbystriť pozornosť a upriamiť ju aj na rôzne grafické vzory. Takýto riad môže byť uložený niekde na poličke alebo za sklom, a môže tak predstavovať aj skvelý exponát.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať doplnky do kúpeľne?

Úložný priestor na pracovnej doske

pracovná doska

Chlebníky, kanvice na čaj alebo kávu, nádoby na cukor alebo iné nádoby na kuchynské náčinie – s ich farbou sa môžete hrať a vytvoriť tak zaujímavý efekt na pracovnej doske.

Pre dosiahnutie konzistentnej schémy, ktorú môžete kombinovať s celkovým štýlom kuchyne, dbajte na sady, ktoré sa budú dopĺňať. Často sa predávajú v rovnakých alebo doplnkových farbách – od žiarivých neónových až po prírodné, zemité odtiene. Vašej miestnosti to dodá súdržnosť a súlad. Siahnuť môžete aj po čiernych doplnkoch do kuchyne.

Môžete sa však rozhodnúť urobiť aj akýsi „zmätený efekt“. Ten dosiahnete tým, že si vyberiete a kúpite každý kúsok osobitne.

Zvlášť osobitné a výrazne pôsobiace sú vintage a retro kúsky z päťdesiatych a osemdesiatych rokov.

Potreby na pečenie

pečenie

Potreby na pečenie neboli nikdy predtým dostupné v toľkých štýloch a farbách. Nezabudnite aj na vybavenie, akým sú voľne stojace mixéri a väčšie keramické misy, ktoré môžete použiť aj ako dekoráciu na pracovnej doske.

Farby a štýly inšpirované 50. rokmi sú v súčasnosti obzvlášť obľúbené. Odtiene citrónovej žltej, nebesky modrej a detskej ružovej môžu navodiť pocit sviežosti.

Veľké spotrebiče (rúry, chladničky)

Veľké kuchynské spotrebiče sa najčastejšie nachádzajú v bielej alebo nerezovej farbe. Majú tak väčšiu šancu zapadnúť do rôznych kuchýň. Niektoré rúry a chladničky sú však dostupné aj v alternatívnych odtieňoch, a tak ich možno použiť aj ako dizajnové kúsky. Farebná rúra alebo chladnička sú ideálnou voľbou pre každého, kto chce svojej kuchyni dodať konkrétnu farebnú schému. Skvelou voľbou v tomto prípade sú napríklad sýto červená farba alebo iné pastelové odtiene.

Malé spotrebiče (kanvice,mikrovlnky)

Výber veľkého spotrebiča v jasných farbách môže byť veľkou finančnou investíciou. Ak však chcete vytvoriť podobne pútavý vzhľad, skvelou voľbou sú malé spotrebiče, ako sú kanvice, mikrovlnné rúry a hriankovače. Ide o podstatne lacnejšiu alternatívu.

Tieto tri spotrebiče sú bežne vyrábané v zodpovedajúcich prevedeniach a odtieňoch, vo farbách od svetlo žltej až po tmavofialovú a všetko medzi tým, alebo dokonca v jednoduchej nerezovej farbe.

Utierky

Jednoduchá utierka je často zabudnutou súčasťou kuchynského dizajnu. Vďaka obrovskému výberu štýlov a dokonca aj materiálov dostupných na trhu nájdete sadu, ktorá dodá vašej kuchyni rozkvet.

Môžete si vybrať medzi jemnými a decentnými utierkami, alebo utierkami s rôznymi grafickými vzormi.

Svetlo v kuchyni


Veľa moderného kuchynského osvetlenia je zabudovaného priamo do stropov alebo je zakomponované pod skrinkami či v samotných skrinkách. Avšak tí, ktorí majú výhodu závesného svietidla, môžu do miestnosti dodať štýlové farby jeho svetlými odtieňmi.

Metalické svietidlo pôsobí pozoruhodne, najmä v tých neobvyklejších a teplejších medených alebo ružovo-zlatých odtieňoch. Svetlé keramické odtiene v šedej, bielej a krémovej farbe sú alternatívnou minimalistickou voľbou, vďaka ktorej môže miestnosť pôsobiť moderne a trendovo.

Rozmanitosť spotrebičov a príslušenstva dostupných na modernom trhu znamená, že o každý štýl je dobre postarané. Pridanie farebných verzií vyššie uvedených kúskov do vašej kuchyne môže prispieť k rozjasneniu miestnosti a dodať dizajnu osobitý nádych.

 

Užitočné zdroje:

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.