Posedenie v saune nie je len relaxačnou aktivitou. Nový výskum jasne ukázal, že má tiež mnoho priaznivých účinkov pre naše zdravie. Pobyt v saune znižuje riziko vaskulárnych ochorení, ako je napr. vysoký krvný tlak, neurokognitívnych ochorení a  pomáha tiež pri pľúcnych chorobách, poruchách duševného zdravia a iné.

sauna fotografia
Foto od Ville.fi

Okrem toho, sauna tiež zmierňuje kožné ochorenia, artritídu, bolesti hlavy či chrípku. Dôkazy tiež naznačujú, že pravidelné návštevy sauny sú spojené s lepšou kvalitou života. Fínske sauny sú typické ich vysokou teplotou, ktorá je v rozmedzí 80 až 100 stupňov Celzia. Štúdia, ktorú vykonali práve v tejto krajine, prebiehala nasledovne. Skúmaná osoba spočiatku navštívila saunu najmenej raz za týždeň, pričom návštevnosť sa neskôr zvýšila na 2 až 3 krát za týždeň. Dĺžka “saunovania” zvyčajne trvala od 5 do 20 minút.

Zistenia z tohto prieskumu naznačujú priaznivé účinky sauny na obehové, dýchacie, kardiovaskulárne a imunitné funkcie. U viac ako 2 000 Fínov, ktorí často chodili do sauny, sa o 66% znížilo riziko Alzheimerovej choroby a demencie, riziko mozgovej príhody sa znížilo o 62% a o 47% sa znížilo riziko vzniku hypertenzie.

Fyziologické reakcie, ktoré produkujú bežné pobyty v saune, zodpovedajú fyziologickým reakciám, ktoré produkuje stredne ťažká alebo vysoko intenzívna fyzická aktivita, ako napríklad chôdza. Výskumný tím v skutočnosti dokázal, že kombinácia sauny a fyzickej aktivity môže mať veľmi priaznivý vplyv na zdravie.

“Kúpanie sa v saune, wellness a relaxácia je spojená s pozoruhodným množstvom zdravotných prínosov,” myslia si vedci. “Je to bezpečná aktivita. Môže výrazne pomôcť zdraviu a osobám, ktoré majú problém s cvičením. A tiež je to výborne ako doplnok k cvičeniu.”

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.