Vykopávky, ktoré vykonali v severozápadnom Francúzsku v roku 1900 pod vedením archeológa Paula du Chatellieroma, mali obrovský úspech, ktorý si ešte vtedy neuvedomovali. Objavili totiž dosku zvanú Saint-Beléc, ktorej hodnotu si uvedomili o stovky rokov neskôr.

Bronzová doska je pokrytá zvláštnymi značkami, ktoré si spočiatku nevedeli vysvetliť, pretože doska okamžite po objave zmizla. Ocitla sa v súkromnej zbierke, a tak nebolo možné vykonať výskumné práce a zistiť o čo vlastne ide. Do roku 2014 bola teda táto doska zabudnutá.

Po opätovnom objavení archeológovia zistili, že je to najstaršia európska 3D mapa a datuje sa do staršej doby bronzovej do roku 1900 až 1650 pred našim letopočtom. Už len samotný nález je ohromujúci, no ešte ohromujúcejšie je, že sa na nej nachádzajú podrobne zaznačené cesty, osady, rieky aj pohrebisko.

Zaujímavé je, že doska bola od roku 1924 do 90. rokov 20. storočia pochovaná v hradnej priekope. V roku 2014 ju následne objavili v pivnici hradu. To, z akého obdobia pochádza a aká je vzácna sa podarilo zistiť až v roku 2017 pomocou modernej technológie. Mapa je podľa odborníkov na 80% presná.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.