Dovolenka v Chorvátsku Autom

Klasická Slovenská dovolenka – Chorvátsko. Dnes je populárne chodiť všade letecky, no cesta autom má niečo do seba. Po ceste uvidíte viac, než len svoju koncovú destináciu a je podstatne zaujímavejšia než len nastúpenie do lietadla a následné vystúpenie o hodinu a pol.

Ak sa však predsa len rozhodnete ísť letecky, tak zvážte možnosť požičania auta na mieste. Dovolí vám to objavovať aj okolie a nebudete zaseknutí na jednom mieste po dobe celej dovolenky. Taktiež nebudete musieť riešiť žiadne autobusy či vlaky, prípadne ušetríte na taxíkoch.

Do Chorvátska sa dnes dostanete hlavne cez Maďarsko, no dostanete sa sem aj cez Maďarsko – Slovinsko, prípadne cez Rakúsko – Slovinsko či dokonca Rakúsko – Taliansko – Slovinsko.

TIP: Ubytujte sa v Chorvátsku cez airbnb a získajte až 39 EUR zľavu !

Obsah článku

Zaujímavé cesty v Maďarsku

Maďarsko je plné krásnych scenérii a dychberúcej prírody, no keď cez Maďarsko idete len autom, tak si veľmi jazerá či prírodu neužijete. Jediným vaším spoločníkom bude výhľad z vášho auta, prípadne z nejakého blízkeho odpočívadla. Ak by ste si však chceli spraviť v Maďarsku nejakú zastávku, tak porozmýšľajte nad Budapešťou! Mesto je plné kultúry, krásnej architektúry a bohatej histórie. Tento skvost Maďarska je len pár kilometrov od nás a každý určite ocení čas, ktorý v ňom strávi.

Balatonská vrchovina

Určite každý počul o Balatone, no vedeli ste že pri  Balatone sa nachádza aj Balatonská Vrchovina? Pozrite si toto video z drona, aby ste mali lepšiu predstavu ako to tam vyzerá. Táto 20 kilometrov dlhá cesta po východnom pobreží Balatonu vo vás zanechá mnoho príjemných spomienok a vaša cesta nebude tak monotonná. Považuje sa za jednu z najkrajších ciest v celej krajine, ktorá je plná kopcov, polí plných kvetov a výborných pohľadov na samotné jazero.

Cesta vás vezme cez mesto Tapolca, kde odporúčame si pozrieť podvodnú jaskyňu v ktorej si môžete aj sami zaplávať (samozrejme na loďke). Ak pocestujete ďalej, tak narazíte na Köveskál, kde si môžete dať príjemne jedlo v lokálnej reštaurácii, no nezabúdajme ani na Káptalantót, kde nájdete skvelé domáce Maďarské trhy.

Balaton fotografia

 

Felsőtárkány–Lillafüred

Niektorí ľudia túto cestu tiež nazývajú „Cestou do rozprávkovej krajiny“. Prechádza cez Národný Park Bükk, v ktorom nájdete Maďarské prírodné poklady. Cesta má skoro 40 kilometrov a počas vašej jazdy uvidíte tie najkrajšie hory, najzelenšie lesy a ucítite ten najčerstvejší vzduch. Cesta je bohužiaľ trochu rozbitá a pre to budete potrebovať plnú pozornosť aby ste sa mohli vyhnúť prípadným dieram, no budete sa musieť vysporiadať aj s mnohými strmšími svahmi a prudkými zákrutami.

Felsőtárkány - Lillafüred || Suzuki GSX 650F

Talianska scenéria v povodí Káli

Povodie Káli sa každým rokom stáva viac a viac populárnym pre turistov. Nie je sa ani čomu diviť, keď jazda cez toto povedie vyzerá ako jazda cez Taliansko. Práve kvôli tomu ma táto lokácia prezývku Maďarské Toskánsko. Po ceste miniete farebné pohoria a krásne idylické dedinky zatiaľ čo budete prechádzať serpentínu za serpentínou. Pokiaľ mate trochu času naviac, tak sa kľudne zastavte v jednej z dediniek a poobjavujte ich úzke uličky. Stačí jedna návšteva a toto miesto si zamilujete natoľko, že sa sem budete chcieť vrátiť čo najskôr.

 

Dovolenka v Chorvátsku autom plus deti

Čo by to bolo za rodinnú dovolenku nebyť našich najmenších. Pravdou však je, že cesta autom, vlastne akákoľvek dovolenka s deťmi znamená starosti navyše. Starosti a následne radosti zvládnete najlepšie ak sa na cestu pripravíte .  Tieto tipy vám poslúžia ak cestujete so svojími ratolesťami:

  • Cestujte mimo víkendov a v časoch dopravnej špičky
  • Robte si častejšie zástavky
  • Zvážte cestu v noci -- Dajte si ale pozor na únavu, výhodou cestovania v noci je samozrejme to, že vaše deti spia. Nevýhodou je, že únava si nevyberá na základe veku a tak je na prvom mieste ostražitosť vodiča, ktorý musí nočnú cestu zvládať a ostať bdelý za každých okolností.

Zaujímavé miesta na zastavenie

Ak sa rozhodnete navštíviť Budapešť, tak jednou z prvých vašich zastávok by mal byť Budínsky hrad. Je to jeden z hlavných dôvodov prečo je mesto Budapešť nazývané ako Paríž východu.

Budapest fotografia
Budapešť

Maďarsko je tiež plné historických kúpeľných miest s minerálnymi a liečivými vodami. Sú tu zachované turecké kúpele ešte z 16. storočia. Najpopulárnejšie kúpele sú na jazere Hévíz, ktoré má priemernú ročnú teplotu vody 25 stupňov Celzia a je najväčšie termálne jazero v Európe.

 

Pokiaľ sa chcete zastaviť a okúpať sa v Balatone, tak zvážte mesto Tihany. Je to jedno z najpopulárnejších dovolenkových rezortov na jazere Balaton. Pôvodne ostrov, dnes už len polostrov, ktorý ma len 8 štvorcových kilometrov, vám ponúkne jednu z najkrajších scenérii na jazero Balaton.

V pohorí Bükk nájdete mnoho veľkolepých jaskýň, pričom sú všetky v blízkosti mesta. Jaskyne István, Petofi či Szeleta vám ponúknu skvelú zábavu.

Sopron fotografia
Sopron Foto od EbsEls

Sopron je len 64 kilometrov južne od Viedne a 8 kilometrov od Rakúskej hranice neďaleko východných Álp. Mesto vám ponúkne zachovalé stredoveké a Barokové stavby. Mesto má až 240 chránených budov, pričom všetky sú v Starom Meste ohraničené stredovekými hradbami, čiže ich všetky zvládnete prejsť veľmi rýchlo.

Ďalšími zaujímavými pamiatkami sú aj Egerský hrad, Katedrála sv. Petra, Vyšehradský Palác a Národný Park Aggtelek s jeho jaskyňami. Všetky tieto miesta sú skvelými nápadmi na zastavenie pri vašej ceste do Chorvátska a zabavíte sa v každom jednom z nich.

 

Diaľnice v Chorvátsku a Ceny

V Chorvátsku sa nekupujú diaľničné nálepky ale platí sa mýtne za jednotlivé úseky diaľnice. Ceny v lete sú o 10% vyššie než počas ostatných mesiacoch.  Ceny sa pohybujú do max 40 EUR.  Cena je v závislosti od typu vozidla a ako sme spomínali sezóny. Aktuálny cenník diaľníc nájdete v tomto linku.

Diaľnica v ChovátskuČo to je elektronické mýto ENC ?

ENC je niečo ako obdoba našich diaľničných známok . Systém vznikol z dôvodu rýchlejšieho prechodu  cez mýtne brány . Motiváciou v tomto prípade je okrem skrátenie doby čakania aj nižšia cena za jednotlivé úseky. Oplatí sa predovšetkým aj tým, ktorí do Chorvátska cestujú každú sezónu. Podmienkou pre fungovanie ENC je takzvaná palubná jednotka, ktorú kúpite na čerpacích staniciach a diaľničných prechodoch.  Nalepíte si ju podobne ako diaľničnú nálepku na čelné sklo . Spolu so zariadením si zakúpite aj balík v závislosti od vašej trasy. Súčasťou balíka sú takzvané kredity, ktoré sú vám pri prechode mýtom odčerpávané .  Cena začína na približne 51 EUR za jednotku z čoho je približne 45 EUR kredit.  (120 kún plus 333 kún) . Čím vyšší balík si zakúpite tým výhodnejšie cestujete . Cena jednotky sa znižuje s každým balíkom o 10 kún a  balíky sú dokopy až tri a končia pri sume približne 135 EUR.  Jednotka by mala vydržať aspoň 5 rokov v prípade vybitia by vám ju mali vymeniť za novú -- bezplatne.

Upozornenie
Ak cestujete cez Slovinsko, musíte zaplatiť mýto na mieste. Elektronické mýto nepodporujú všetky spoločnosti prevádzkujúce diaľnice. Spoločnosť Autocesta Zagreb-Macelj nepodporuje výber elektronického mýta.

 

Požičanie auta

Pokiaľ nechcete šoférovať celý deň stovky kilometrov aby ste sa dostali do vašej finálnej destinácie, ale zároveň nechcete byť ani zaseknutí na jednom mieste počas celej vašej dovolenky, tak požičanie auta je skvelou voľbou. Na väčšine letísk väčšinou nájdete viaceré spoločnosti, ktoré práve takéto služby ponúkajú.

Požičanie AutaPožičanie auta má mnoho výhod. Môžete si vybrať presne také auto, po ktorom túžite, pričom zaňho dáte len zlomok jeho skutočnej hodnoty denne. Nemusíte šoférovať dlhé hodiny, aby ste sa do Chorvátska len dostali. V prípade nehody je auto poistené a poisťovňa väčšinou preplatí všetky výdavky, to sa však môže líšiť pre každú spoločnosť, preto si to radšej dopredu skontrolujte.

Pokiaľ si auto požičiate s kamarátmi alebo s rodinou, tak sa vám cena samozrejme rozloží medzi viacero ľudí a v tomto prípade za to môžete zaplatiť skutočne smiešnu sumu. Niektoré spoločnosti vám dokonca preplatia niekoľko kilometrov denne, čiže pokiaľ sa v požičanom aute budete prevážať len po meste, tak nemusíte mať ani nijaké dodatočné výdavky za palivo. Keďže ide o Chorvátsko, tak sa uistite že má auto klimatizáciu, lebo dnes v Chorvátsku skutočne nechcete cestovať bez klimatizácie, najmä v letných mesiacoch.

Druhou možnosťou je aj požičať si auto pred tým než vôbec prídete do Chorvátska, čiže si požičať auto na celú dovolenku. Dva týždne s autom za 100 tisíc eur a partou kamarátov sa vám zapíše do pamäti a zanechá vám skutočne nádherne spomienky. Kto vie? Možno sa z toho stane tradícia a každý rok sa vyberiete s kamarátmi skúšať nové auto do Chorvátska.

 

Zdroje:

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.