„Toto je okamih, keď sa musíme spojiť, aby sme zachránili túto planétu,“ – povedal raz bývalý americký prezident Barack Obama. Aj keď záchrana planéty môže znieť ako obrovský a dosť nejasný koncept, každý z nás sa o to môže pričiniť, hoc aj malou mierou. Tento prípad je ale iný, dvaja ľudia sa spojili, aby vytvorili niečo veľké, čo je zároveň fascinujúce.

Príbeh sa točí okolo dvoch podnikateľov z Mexica – Adriána Lópeza Velarde a Martea Cázareza, ktorí vyvinuli metódu premeny kaktusov na tzv. vegánsku kožu. Adrian a Marte kedysi pracovali v módnom a ten druhý v automobilovom priemysle, keď si uvedomili, že znečistenie životného prostredia je vážny problém a nemohli sa na to nečinne pozerať. Priatelia teda opustili svoje zamestnania a rozhodli sa vymyslieť niečo, čo by mohlo zmeniť svet. Trvalo im asi dva celé roky, kým v júli 2019 konečne dokončili výrobu predajnej kaktusovej kože. Pýtate sa prečo kaktus? Odpoveď je jednoduchá – táto rastlina nepotrebuje veľa vody na pestovanie, je mimoriadne odolná a zvláda nízke teploty bez toho, aby zahynula. Okrem toho je to Mexico, takže tam je kaktusov viac než dosť.

Vegánska koža, ktorú títo muži vytvárajú, sa nazýva „dezert“ a je to prvý ekologický materiál na svete vyrobený z kaktusu zvaného Nopal. Tento materiál sa považuje za vysoko udržateľný a bez toxických chemikálií. Okrem toho spoločnosť ponúka širokú škálu farieb, hrúbok a textúr. Adrian a Marte pestujú svoje kaktusy na ranči, ktorý sa nachádza v štáte Zacatecas.

Najprv orežú zrelé listy rastliny, vyčistia ich, rozdrvia a potom tri dni sušia na slnku. Následne ich spracujú, aby sa materiál mohol stať súčasťou ich patentovanej vegánskej kože. Jednou z najlepších vecí na tomto materiáli je to, že vyzerá na nerozoznanie od pravej kože. Materiál je elastický, priedušný a vysoko prispôsobiteľný.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.