Samec korytnačky obrovskej oplodnil samičky, ktoré porodili neuveriteľných 800 mláďat, čím zachránili svoj druh pred vyhynutím. Samec Diego bol vybraný ešte v 60. rokoch 20. storočia a zaradili ho do šľachtiteľského programu na ostrove Santa Cruz. Odvtedy odviedol naozaj skvelú prácu. No nie je jediný, komu patrí vďaka.

giant tortoise fotografia
Foto od Flickr Ilustračné

V tom čase žili na ostrove Española už iba traja samci a 12 samíc rovnakého druhu ako Diego. Ďalším jedincom vybraným do programu bol Lothario. Predtým, ako ho vybrali žil v zoo v San Diegu. Teraz, po viac ako 50 rokoch od začiatku úspešného programu a nárastu populácie o 2 000 jedincov sa ministerstvo životného prostredia Ekvádoru rozhodlo ukončiť iniciatívu na obnovu obrích korytnačiek. Dobré správy potvrdili ochranári prírody v národných galapagských parkoch. Riaditeľ Iniciatívy na obnovu korytnačiek potvrdil, že v súčasnosti sú dostatočne kvalitné podmienky na to, aby sa populácia korytnačiek vrátila do normálu. “Na základe výsledkov a dostupných údajov od roku 1960 sme dospeli k záveru, že ostrov má dostatočné podmienky na to, aby udržal populáciu korytnačiek a čo viac, tá sa bude postupne zväčšovať,” povedal.

Riaditeľ Národného parku na Galapágoch, Jorge Carrión, ďalej uviedol, že spomínaný program spolu s regeneráciou kaktusov pomohli zlepšiť aj celkový ekosystém ostrova. Po viac ako ôsmich desaťročiach sa korytnačka menom Diego chystá na vrátenie do voľnej prírody, ku ktorému príde zrejme v marci tohto roku.

 

 

Zdroj

, Dve korytnačky obrovské zachránili celý svoj druh pred vyhynutím
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.