Samec korytnačky obrovskej oplodnil samičky, ktoré porodili neuveriteľných 800 mláďat, čím zachránili svoj druh pred vyhynutím. Samec Diego bol vybraný ešte v 60. rokoch 20. storočia a zaradili ho do šľachtiteľského programu na ostrove Santa Cruz. Odvtedy odviedol naozaj skvelú prácu. No nie je jediný, komu patrí vďaka.

giant tortoise fotografia
Foto od Flickr Ilustračné

V tom čase žili na ostrove Española už iba traja samci a 12 samíc rovnakého druhu ako Diego. Ďalším jedincom vybraným do programu bol Lothario. Predtým, ako ho vybrali žil v zoo v San Diegu. Teraz, po viac ako 50 rokoch od začiatku úspešného programu a nárastu populácie o 2 000 jedincov sa ministerstvo životného prostredia Ekvádoru rozhodlo ukončiť iniciatívu na obnovu obrích korytnačiek. Dobré správy potvrdili ochranári prírody v národných galapagských parkoch. Riaditeľ Iniciatívy na obnovu korytnačiek potvrdil, že v súčasnosti sú dostatočne kvalitné podmienky na to, aby sa populácia korytnačiek vrátila do normálu. „Na základe výsledkov a dostupných údajov od roku 1960 sme dospeli k záveru, že ostrov má dostatočné podmienky na to, aby udržal populáciu korytnačiek a čo viac, tá sa bude postupne zväčšovať,“ povedal.

Riaditeľ Národného parku na Galapágoch, Jorge Carrión, ďalej uviedol, že spomínaný program spolu s regeneráciou kaktusov pomohli zlepšiť aj celkový ekosystém ostrova. Po viac ako ôsmich desaťročiach sa korytnačka menom Diego chystá na vrátenie do voľnej prírody, ku ktorému príde zrejme v marci tohto roku.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.