Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnilo, koľko z hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 tvoria nezaočkovaní ľudia. Zatiaľ čo prvé zverejnené údaje sa pohybovali okolo 91%, v súčasnosti je hospitalizovaných 86% nezaočkovaných ľudí. 

Zdravotnícky analytik Smatana uviedol, že percentuálne údaje neznamenajú zníženie efektivity vakcín. Podľa jeho slov sa efektivita nedá odôvodňovať od štatistík, ktoré zverejňuje ministerstvo na dennej báze. „Efektivita sa dá buď dopočítať matematickými modelmi alebo klinickými štúdiami, kde sa sledujú dve populácie, a to jedna očkovaná a druhá nie,” dodal analytik.

„Čím viac očkovaných bude krajina mať, tým viac bude rásť aj percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky. Ak by krajina mala zaočkovaného každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100 percent hospitalizovaných,” vyjadril sa Martin Smatana. Z tohto logického dôvodu bude rásť percento zaočkovaných medzi hospitalizovanými. 

Aká je teda spomínaná efektivita vakcín? Podľa štúdie chránia vakcíny Pfizer a Moderna pred hospitalizáciou na 95-99% a Astrazeneca na 90-99%. Analytik Smatana v príspevku hovorí, že aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, vakcína chráni pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom minimálne 5 mesiacov takmer na nezmenenej percentuálnej úrovni

Zdroj: pixabay

Do úvahy je potrebné brať aj to, že efektivita vakcín závisí od ďalších faktorov, ako napríklad vek a pridružené ochorenia. Na grafoch, ktoré zverejnil analytik Smatana na Facebooku môžeme vidieť, že očkovaní ľudia majú výrazne menšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami. 

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.