V týchto dňoch obletela svet správa, ktorá poteší najmä milovníkov histórie. A síce, že egyptským archeológom sa podaril ďalší veľký úspech. Odkryli totiž 8 sarkofágov s múmiami vo vnútri, ktoré sú staré niekoľko tisíc rokov. 

Zveřejnil(a) ‎Ministry of Antiquities وزارة الآثار‎ dne Středa 28. listopad 2018

“Na výkopových prácach sa začalo pracovať v auguste. Archeológovia našli pohrebisko s 8 vápencovými sarkofágami a múmiami vo vnútri,” napísalo ministerstvo na Facebooku. A tri z týchto múmii sú podľa zistení veľmi dobre zachované. 

Zveřejnil(a) ‎Ministry of Antiquities وزارة الآثار‎ dne Středa 28. listopad 2018

Objavili ich v Dahshure v pyramíde kráľa Amenemta II, asi 25 kilometrov južne od Káhiry. Archeológovia datujú múmie do faraónskeho obdobia, ktoré trvalo od roku 32 pred Kristom do roku 332 pred Kristom. Múmie sú v súčasnosti chránené a uskladnené v meste Dahshur. Fotografie plánujú vystaviť v múzeách Hurghade a Sharm El-Shiekh.

Tento objav je ďalším z reťazca úspešných egyptských vykopávok, ktoré sa tohto roku podarili. A tie boli propagované aj kvôli snahe prilákať čo najviac turistov do Egypta. Počas niekoľkých posledných mesiacov sa poradilo archeológom objaviť tiež starú dedinu na delte Nílu, syry, ktoré sú staré viac ako 3000 rokov a tiež 4 400 rokov starú hrobku. Na výkopových prácach sa ďalej pracuje a do budúcna možno očakáva ďalšie vzácne nálezy.

Zdroj

 

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť