Mnoho ľudí má rodinné domy, o ktoré sa snažia starať. Niektorí zase využívajú len drobné domčeky alebo chalupy na víkendy s deťmi či trávenie času počas letných prázdnin, kedy oddychujete a záhradkárčite. Veľa majiteľov domov začína v okolí domu stavať rôzne doplnky ako napríklad terasy, na ktorých sa krásne vyníma nábytok, ktorý môžete používať každé letné ráno po zobudení s raňajkami v ruke. Bazény, dielne alebo skleníky, ktoré dotvárajú váš dvor tak ako chcete len vy. Ak už neviete, čo robiť a nechce sa vám len oddychovať, zmeniť môžete aj samotný dom, ktorý sa môže stať ekologickým a vnútri budete mať hneď nižšiu teplotu.

Nech na vás slnko nepáli

V letných horúčavách nie je často príjemné sedieť na novej terase niekedy popoludní. Všetko je príliš horúce a vám môže prísť nevoľno, tak sa schováte vo vnútri. Prečo ale potom nábytok na terase máte? Aby ste tam trávili hodinu denne alebo niekedy ani to, pretože je všetko často pokryté nečistotami. Kým ich umyjete, už začne byť teplo. Rozhorúčený plast alebo železo potom naozaj nie sú dobré materiály na to, aby ste sa o ne opreli čo i len rukou. Dokonca pri takých vysokých teplotách je už aj drevo dostatočne horúce, aby vás prinútilo otočiť sa a ísť radšej pred televízor do obývačky. Aj kvôli týmto situáciám by ste mali začať premýšľať nad jedným užitočným doplnkom. Napríklad nad tieniacou technikou Nesling, ktorá zabráni slnečným lúčom vrhať také neznesiteľné teplo na vašu terasu. Tieň, ktoré dokážu tieto plachty vrhať, je dostačujúci. Ani v prípade dažďa sa nemusíte báť, pretože sú tieto plachty často nepremokavé, ale z praktických dôvodov a možnému vysokému vetru sa samozrejme odporúča takéto tienidlo zložiť. Našťastie sa všetko dá zistiť na internete vrátane toho, kde túto techniku môžete kúpiť. Výber tvaru alebo farby plachty je už na vás. Na výber sú ale dve možnosti. Buď budete chcieť vytvoriť kontrast s farbou domu, alebo naopak plachtu s domom zladiť. Uchytiť o dom sa tieto plachty dajú pomocou rôznych pomôcok, napríklad očiek, ktoré sú prichytené dostatočne pevne, aby tienidlo držalo ako má, navyše pomocou laniek. Celé to nakoniec pôsobí nielen prakticky, čo je asi najdôležitejší účel celého výrobku, ale aj veľmi luxusne a dizajnovo k viacerým typom domov. Tvár plachty môže byť totiž štvorcový, ale aj trojuholníkový. V takom prípade dosť záleží na tvare a veľkosti terasy. Pri tých malých by totiž mohol stačiť aj trojuholníkový tvar.

Ak sa snažíte byť aj ekologickí

Snaha o to byť čo najviac ekologickí sa v posledných rokoch rapídne zvyšuje. V niektorých prípadoch to nemusí byť ani také ťažké. Aj rodinný dom, ktorý je už postavený, no aj ten, ktorý ešte len chcete postaviť môže byť pre prírodu menším problémom ako sa pôvodne plánovalo. Možno ste už počuli  o zelených strechách, ktoré ponúkajú ekologické riešenie. Zaručujú aj nízku teplotu v dome, a teda pôsobia ako prírodná klimatizácia, ktorá na rozdiel od tej klasickej nezvyšuje teplotu ovzdušia. Mimo iného vznikne aj nový životný priestor, ktorý bude slúžiť nielen rastlinám a živočíchom, ale aj vám. Zelené strechy môžu mať tiež vplyv na vaše zdravie a pohodu. Zadržovaním dažďovej vody môžete taktiež ušetriť nemalé peniaze, pretože ňou môžete polievať vašu záhradu alebo ju používať na umývanie auta či splachovanie. Ekonomicky sa to prejaví aj v úspore energie v zime, kedy vám bude zase príjemne teplo.

Neváhajte si preto naštudovať všetky možné zmeny, ktoré sa okolo vášho domova dajú robiť a skrášlite si ho. Nezabudnite si na terasu kúpiť nábytok, aby bola čo najlepšie využitá a neskôr možno aj nejaké poťahy na záhradný nábytok, ktoré sa jednoducho vyperú aj v práčke.

 

Zdroj obrázka 1: Delpixel / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: united photo studio / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: Ellyy / Shutterstock.com

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.