Elon Musk podnikateľ, inžinier, vizionár, programátor a mnoho iných prívlastkov definuje osobnosť, ktorá sa bezpochyby zapíše do dejín ľudstva k ostatným velikánom.   V odvetviach v ktorých sa angažoval vytvoril revolúciu, či už to bola firma PayPal na internete, elektrické automobily TESLA alebo vesmírna spoločnosť SpaceX, ktorá má v pláne kolonizovať Mars.

Nezaostávajú však ani ostatné projekty ako napríklad SolarCity alebo najnovšia myšlienka Hyperloop.  Avšak cesta ku hviezdam nie je vždy jednoduchá – práve naopak.  Tieto aj mnoho iných zaujímavostí pochádza z tejto knihy o Elonovi, ktorá je celosvetový bestseller.

Elon Musk
Elon musk má mnoho plánov, ktoré môžu zmeniť chod celého sveta. Zdroj: Wikipedia

 

Rýchle zaujímavosti o Elonovi Muskovi

 

1.  Elon Musk sa o programovanie zaujímal od útleho detstva – keď mal 12 rokov naprogramoval hru menom Blaster, ktorú neskôr predal za 500 dolárov.

2. Je to imigrant, pôvodom z Južnej Afriky z ktorej utiekol kvôli povinnej vojenskej službe.

3. V roku 1995 Elon nastúpil na univerzitu Standford na štúdium jadrovej fyziky . Avšak po 2 dňoch školu nechal aby viedol svoju prvú spoločnosť – Zip2 Corporation.

TIP na zaujímavú knihu
  Ak vás život Elona Muska jedného z najodvážnejších revolucionárov v oblasti podnikania a technológií zaujíma viac. Odporúčame vám túto knihu, ktorá je tá najlepšia aká kedy o Elonovi vyšla. Je napísaná na základe rozhovorov s Muskom a jeho zamestnancami a dozviete sa v nej aj o temnejších stránkach tohto podnikateľa.

4.  Elon Musk slúžil ako inšpirácia k filmu Iron Man a postave Tonyho Starka – geniálneho miliardára, časť filmu sa odohráva aj v sídle jeho spoločnosti SpaceX . Dokonca si vo filme Iron Man 2 zahral maličkú vedľajšiu úlohu

5.  Asi nikoho neprekvapí, že je workoholik. Pracuje 100 hodín týždenne.

6. Keď sa rozišiel s manželkou, začal si hľadať novú  partnerku, ktorej sa plánoval venovať presne 10 hodín do týždňa. Keď žiadnu takú ženu nenašiel, vrátil sa k ex-manželke.

7. Počas školských časov míňal v určitom období iba 1 dolár na jedlo kvôli nedostatku financií.

8. Elon Musk je vlastníkom auta, ktoré bolo použité vo filme James Bond: The Spy Who Loved Me . Vyhral ho v aukcií, aj keď po nejakom časom prehlásil, že je z auta sklamaný a plánuje ho vylepšiť motorom TESLA a ďalšou technológiou aby sa vedelo skutočne transformovať do funkčnej ponorky.

Tesla
Automobily TESLA sú revolúciou v automobilovom priemysle

9. Podobne ako Steve Jobs aj Elon Musk si nastavil plat vo svojej spoločnosti TESLA na 1 dolár.

10. Keď zakladal spoločnosť SpaceX nebolo takmer živej duše v biznise, ktorá by to nepovažovala za hlúposť. Nikto sa nechcel podpísať pod tento projekt ako investor, a tak Elon investoval všetky svoje vlastné peniaze a išiel tak sám proti múru.

SpaceX
Ako dieťa Elon miloval Sci-Fi a sníval o kolonizovaní ostatných planét. Dnes sa mu tento pomaličky napĺňa so spoločnosťou SpaceX

11. Náklady na transfer k medzinárodnej vesmírnej stanici znížil o 90% .  Dovtedy stál jeden takýto „výlet“ 1 miliardu dolárov on to dokázal za 60 miliónov.

12. Podobne ako Stephen Hawking aj Elon sa obáva ďalšieho vývoja umelej inteligencie a verejne pred ňou varuje .  Povedal, že Larry Page (zakladateľ Googlu), ktorý momentálne pracuje na vývoji AI (umelej inteligencie) je dobrý chlapík a určite by to nemyslel v zlom a práve toho sa obáva.

13. Aj keď je teraz jeho úspech už pomerne známy jeho spoločnosti TESLA aj SpaceX takmer zanikli. Prvý model TESLA Roadster bol úplný prepadák  a SpaceX mal 3 neúspešné pokusy o vzlietnutie do kozmu.

14. Elon Musk má 6 detí . Jedno z nich sa volá Xavier a je pomenovaný podľa profesora Xaviera z komixov X-men .  Jeho zatiaľ posledné dieťa sa malo volať  X Æ A-12, kvôli zákonu to však zmenili na  X Æ A-Xii . Samozrejme jeho priezvisko ostáva Musk. Elon je obrovský fanúšik Sci-Fi.

15. Je definovaný ako “ thrillionaire “ a teda  nový druh miliardára, ktorý využíva svoje bohatstvo pre prospech ľudstva.

16. Elon Musk sa objavil aj v známom seriály The Simpsons, kde zahral sám seba  . Časť zveličovala a parodovala jeho vynálezy.
Simpsonovci

17. V roku 2013 predstavil svoju poslednú ideu – Hyperloop, ktorý ako nová forma dopravy vedela prepraviť ľudí zo San Francisca do Los Angeles za menej ako pol hodinu.

18. V Kanade pracoval v kotolni ako upratovač za 18 dolárov / hodina ( V tejto krajine podpriemerná mzda)

19.  Po tom ako jeho syn upadol do kómy musel Elon urobiť ťažké rozhodnutie a odpojiť vlastného syna od prístrojov.

20. Elon už ako dieťa bol introvertné a utiahnuté dieťa, ktoré trávilo celé dni čítaním kníh  a hraním videohier. Zrejme aj vďaka tomu sa stával pravidelne obeťou šikany. Avšak nie šikany typu „vezmeme ti dnes desiatu“ ale naozaj krutej šikany, ktorá vás môže poznačiť na celý život. Raz dokonca skončil v nemocnici potom čo ho spolužiaci hodili zo schodov a kopali až kým neostal úplne v bezvedomí . Musk však prejavil obdivujúcu odolnosť a bolesť si ventiloval pri svojom biznise, ktorý založil už v 17ich.

Spoločnosť Elona Muska vyvíja čip, ktorý bude streamovať hudbu priamo do mozgu.

Táto moderná doba už takmer nepozná žiadne hranice. Elon Musk vyvíja vo svojej novej spoločnosti čip, ktorý vám umožní streamovať hudbu priamo do mozgu. To by zrejme nebol Elon, ak by niečo prelomové nevymyslel.

Elon Musk je kontroverzná postava, ale o jeho inovačných schopnostiach niet pochýb. Napríklad jeho Tesla Cybertruck, hoci je pre niektorých škaredá, je pozoruhodným výsledkom inžinierstva a jeho práca na SpaceXe v nasledujúcich rokoch zmení krajinu cestovania do vesmíru. Tento chlapík má na konte mnoho prelomových úspechov, akými sa nemôže pochváliť hocikto. A jeho posledný startup, Neuralink, je oveľa intímnejší ako cestovanie do vesmíru. Vyvíja niečo na rozhraní mozgu a počítaču, čo bude mať údajne množstvo výhod. Výsledný produkt bude totiž schopný streamovať hudbu priamo do mozgu, no poskytne aj zdravotné výhody.

Hlavný technik má v úmysle odhaliť ďalšie podrobnosti o Neuralinku budúci mesiac. Na Twitteri Musk prezradil, že tento výrobok môže pomôcť kontrolovať hladiny hormónov a využívať ich v náš prospech (vylepšené schopnosti a uvažovanie, zmiernenie úzkosti atď.). Potvrdil tiež, že záhadná technológia umožní používateľom počúvať hudbu priamo z čipov. Malo by ísť o zariadenie podobné stroju prepojené priamo medzi počítačom a čipom vloženým do mozgu.

Aby tento čip mohol človek prijať, tak bude musieť prejsť podobným procesom ako pri laserovej operácii očí. Potenciálne výhody sú dosť prekvapujúce. Elon tvrdí, že čip má dokonca potenciál pomôcť ľuďom s Parkinsonovou chorobou, s poraneniami mozgu či s autizmom a inými mozgovými problémami. Okrem riešenia mnohých poranení mozgu sa predtým Elonovi viacerí ľudia pýtali, či sa Neuralink dá použiť aj na „pomoc“ časti mozgu, ktorá je zodpovedná za spôsobenie závislosti alebo depresie. „Určite. Je to skvelé aj desivé zároveň,“ odpovedal Elon.

Pokusy sa už uskutočnili na zvieratách a plány na testovanie na ľuďoch budú zverejnené koncom tohto roka.

Na väčšinu miest na planéte sa dostaneme do 30 minút a na všetky do hodiny – Sľubuje Elon Musk .

Musková prezentácia obsahovala množstvo technických špecifikácií, ktoré dokazovali, že dostať sa z mesta Shanghai do amerického New Yorku by vďaka novej rakete „BFR“ trvalo len 30 minút.  Space Exploration Technologies Corp si totiž myslí, že nie je dôvod využívať technológiu, ktorá nás má dopraviť na Mars iba mimo našu planétu.

Že sa dostaneme na väčšinu miest na planéte do 30 minút a na všetky do hodiny sľúbil podnikateľ aj na svojom instagrame spolu s videom, ktoré vyzerá ako trailer na novú sci-fi hru.

V príspevku rovnako spomenul, že zabudol na fakt, že táto doprava nebude drahšia ako preprava ekonomickou triedou v bežných komerčných letoch .

ďalšie zdroje: wikipédia, unilad,  inc.com, Quora.com , Guardian

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.