Výskum ukázal, že stratosféra sa zmenšuje v dôsledku produkovania enormných emisií a môžu za to najmä skleníkové plyny. Po desaťročiach ničenia ekológie to dospelo až do takého bodu, že sa stratosféra postupne neustále zmenšuje a k náprave zrejme nepríde.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Environmental Research Letters sa stratosféra od 80. rokoch zmenšila o 400 metrov a do roku 2080 sa má zmenšiť o celý kilometer, pokiaľ krajiny na celom svete nebudú schopné znížiť emisie. Existujú dokonca obavy, že by tento problém mohol ovplyvniť satelitnú komunikáciu a systémy GPS. „Môže to mať vplyv na trajektórie satelitov, orbitálne životy a vyhľadávania. Taktiež to môže ovplyvniť šírenie rádiových vĺn a celkovú výkonnosť globálneho systému aj iných vesmírnych navigačných systémov,“ píše sa v správe.

Juan Añel, ktorý je súčasťou výskumného tímu povedal toto: „Je to šokujúce. Dokazuje to, že sa nebezpečne zahrávame s atmosférou“. Sú to prvé výsledky, ktoré ukazujú, že dochádza k zmenšovaniu stratosféry, zatiaľ čo troposféra, teda najnižšia vrstva zemskej atmosféry, rastie kvôli emisiám uhlíka. Najväčším znečisťovateľom je Čína, ktorá je zodpovedná za 27% svetových emisií. USA vyprodukuje 11% a India 6%. Americký prezident sľúbil uhlíkovú neutralitu krajiny do roku 2050 a Čína sa zaviazala dosiahnuť rovnaký cieľ do roku 2060.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.