V dnešnej dobe sú 100-roční ľudia obdivovaní za ich neuveriteľne dlhý vek. Bude na konci 21. storočia toto číslo úplne bežnou súčasťou života? 

Údaje štatistov z HEC Montreal v Kanade predpokladajú, že ľudia by mohli žiť oveľa dlhšie. Okolo roku 2100 by mohla podľa expertov vzniknúť éra „superstoročných“, ktorých vek by dosahoval približne 130 rokov. V extrémnych prípadoch by sa ľudia mohli dožiť až 180 rokov, pričom je tento vek označovaný za hornú hranicu. 

Léo Belzile uviedol, že rekord najstaršej žijúcej osoby, by mohol byť prekonaný do konca 21. storočia. Najvyššieho veku sa zatiaľ dožila Francúzka Jeanne Calmentová, ktorá zomrela ako 122-ročná v roku 1997. 

„Dĺžka ľudského života je ďaleko za hranicami akéhokoľvek individuálneho života, ktorý bol doteraz pozorovaný alebo ktorý by bolo možné pozorovať pri absencii veľkých medicínskych pokrokov,“ vyjadril sa k situácii Belzile, podľa ktorého nemusí postupne vôbec existovať horná hranica dĺžky ľudského života. 

Najstaršou žijúcou ženou je momentálne 119-ročná Japonka Kane Tanaka. Zdroj: Youtube

S dlhovekosťou sa však spája výrazné zaťaženie spoločnosti. Problémom by boli rastúce účty za lekársku starostlivosť a nepriaznivý vplyv by to malo aj na sociálnu starostlivosť, dôchodky či platby sociálneho zabezpečenia, čo by zaťažilo daňových poplatníkov. 

Medzinárodná databáza dlhovekosti, ktorá sleduje ľudí dožívajúcich sa aspoň 110 rokov, uviedla, že riziko úmrtia sa neustále zvyšuje od 50 rokov, spomaľuje sa vo veku 80 rokov a môže sa vyrovnať vo veku 110 rokov.

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.