Nad mnohými vecami z minulosti sa nám v dnešnej dobe zastavuje rozum a inak tomu nebude ani pri pravidlách etikety. Ak však chceli vtedajší ľudia zapadnúť do spoločnosti, museli sa ich držať. Vďaka tomu si môžeme opäť o niečo viac priblížiť život v minulosti.

1. Muži objednávali ženám jedlo

Ešte v druhej polovici 20. storočia bolo celkom bežné, že muži objednávali ženám v reštauráciách. Džentlmen sa, samozrejme, dámy najprv opýtal, čo by si dala, napriek tomu tu však cítiť nadradenosť.

2. Žena mohla muža obdarovať výhradne ručne vyrobeným darom

Vo Viktoriánskej ére hrala etiketa prím. Ak chcela žena prekvapiť muža darom, musela ho sama vyrobiť. Schopnosť vyrobiť niečo bola dôležitým znakom toho, že bude dobrou manželkou.

3. Ľudia sa mali pri dvíhaní telefónu usmievať

Odporúčalo sa pri dvíhaní telefónu sa usmievať, aj keď to človek na druhej strane nemohol vidieť. Malo sa to robiť preto, lebo volajúci mohol počuť, či sa pri telefonátu tešíte.

4. Rodičia by sa nemali hrať so svojimi novorodeniatkami 

Rodičom sa odporúčalo, aby nepreukazovali bábätkám prvé mesiace náklonnosť. Odborníci začiatkom 20. storočia tvrdili, že hry a dvíhanie detí na ruky, keď plačú, ich zbytočne rozmazná.

5. Viktoriánky flirtovali prostredníctvom vejárov

Ženy nemohli počas Viktoriánskej éry flirtovať priamo, pretože to bolo považované za nevhodné. Preto niektoré využívali iné prostriedky dorozumievania, napríklad vejár. Zatvorený vejár signalizoval, že sa chcela s danou osobou rozprávať, zatiaľ čo naširoko otvoreným hovorila “Počkajte na mňa.”

6. Známkami posielali tajné správy

Ďalší tajný spôsob komunikácie sa realizoval prostredníctvom poštových známok. Miesto a uhol známky znamenal veľa. Známkou v 90º uhle vpravo hore sa snažil odosielateľ zistiť, či ho prijímateľ miluje. Ak bola známka vpravo hore otočená naopak, znamenalo to, že sa na list nemá odpovedať.

7. Členovia kráľovských rodín mohli prijímať návštevy v posteli

Vo Versailles bolo v poriadku ak chceli kráľ a kráľovná prijať hostí v posteli. Preto mali jemne vyzdobenú “slávnostnú posteľ”, ktorou ukazovali svoju majetnosť a silu.

8. Ľudia sledovali kráľa Ľudovíta XIV. pri jedle

Zatiaľ čo kráľ so svojou rodinou pokojne večerali, ľudia sa na nich chodili pozerať. Čím bližšie pri stole niekto stál, tým významnejší bol.

9. Sluha Henryho VIII. každé ráno bozkával kráľove obliečky, aby zistil, či ich niekto nenapustil jedom

V minulosti bolo bežné, že pred tým než začal kráľ jesť, jedlo ochutnali iní. Podľa Henryho VIII. to však bolo málo, preto musel každé ráno sluha pobozkať posteľ, aby si bol istý, že človek, ktorý mu ustieľal, ho nechcel zabiť.

10. Príliš sa usmievať na verejnosti bolo považované za nevhodné

V 19. storočí si ľudia nespájali vážnu tvár so smútkom. Bolo pre nich oveľa prijateľnejšie sa tváriť na verejnosti seriózne. To je, pravdepodobne, dôvod, prečo sa na väčšine historických fotografií ľudia neusmievajú.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.