Minulý týždeň Európska komisia predstavila priekopnícky nový legislatívny plán, vďaka ktorému sa má “starý kontinent” stať prvým, ktorý dosiahne uhlíkovú neutralitu. V tzv. “Európskej zelenej dohode” sa má navrhovaný balík podrobiť diskusii a schváleniu predstaviteľmi všetkých 28 členských štátov už v januári. Ak bude dohoda schválená, ambiciózne nové zákony by sa mohli začať uplatňovať už v roku 2021.

europe fotografia
Foto od flickr

Európska ekologická dohoda poskytuje mapu s konkrétnymi krokmi na podporu efektívneho využívania zdrojov prechodom na čisté obehové hospodárstvo, ktoré zastaví klimatickú krízu, odvráti stratu biodiverzity a zníži znečistenie. Ďalej pokrýva všetky sektory hospodárstva, najmä dopravu, energetiku, poľnohospodárstvo, zoberá sa aj budovami a priemyselnými odvetviami ocele, IKT, textílie a tiež chemikálie. “Európska ekologická dohoda je našou novou stratégiou rastu, ktorý prináša viac, ako ničí,” povedala predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyen. “Ukazuje, ako sa dá zmeniť spôsob života a práce, výroby a spotreby tak, aby sme žili zdravšie a aby naše podniky boli inovatívne. Všetci sa môžeme zapojiť do prechodu a všetci z týchto príležitostí môžeme mať úžitok,” dodala.

Ďalej povedala, že spoločne chcú ísť príkladom aj ostatným krajinám a že to robia v záujme planéty a života na nej. Splnenie cieľov Európskej ekologickej dohody si však bude vyžadovať značné investície. Podľa denníka The New York Times má táto dohoda za cieľ stimulovať niektoré z najviac závislých krajín na fosílnych palivách, aby sa posunuli smerom k infraštruktúre priaznivej pre klímu. Toto však bude stáť miliardy eur. Legislatíva tiež vyzýva členské štáty, aby znižovali svoje emisie. Odhaduje sa, že dosiahnutie súčasných cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 si bude vyžadovať dodatočné ročné investície vo výške 260 miliárd EUR, čo podľa EÚ Komisie bude vyžadovať mobilizáciu verejného a súkromného sektora.

European Union fotografia
Foto od Capri23auto

Komisia začiatkom roka 2020 predstaví investičný plán, ktorý pomôže splniť investičné potreby. Aspoň 25% dlhodobého rozpočtu EÚ by sa malo vyčleniť na opatrenia v oblasti zmeny klímy a ďalšiu podporu poskytne Európska investičná banka a tiež Európska banka pre zmenu klímy. Aby súkromný sektor prispel k financovaniu ekologického prechodu, Komisia plánuje na budúci rok predstaviť aj stratégiu financovania.

Keďže nie všetky členské štáty sú pripravené urobiť taký dramatický posun smerom k udržateľnosti, v rámci tohto balíka sa začne aj iniciatíva na podporu regiónov, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na činnosti náročné na uhlík. Budú taktiež podporovať občanov, ktorí sú v prípade prechodu najviac zraniteľní a poskytne prístup k programu rekvalifikácie a pracovným príležitostiam v nových hospodárskych odvetviach. V marci 2020 budú môcť občania poskytnúť svoj vlastný návrh pri nových opatreniach, zdieľaní informácií, začatí miestnych aktivít a predvádzaní riešení, ktoré môžu nasledovať ostatní.

European Union fotografia
Foto od artbaggage

Drvivá väčšina Európanov (95%) sa domnieva, že ochrana životného prostredia je dôležitá. Takmer 8 z 10 Európanov (77%) tvrdí, že ochrana životného prostredia môže podporiť hospodársky rast. “Sme v klimatických a environmentálnych núdzových situáciách. Európska ekologická dohoda je príležitosťou na zlepšenie zdravia a pohody našich ľudí transformáciou hospodárskeho modelu,” uviedol výkonný viceprezident Komisie Frans Timmermans. “Náš plán stanovuje ako znížiť emisie, obnoviť zdravie prírodného prostredia, chrániť prírodu, vytvoriť nové ekonomické príležitosti a zlepšiť kvalitu života našich občanov,” dodal. Všetci hrajú v tomto veľmi dôležitú úlohu, každý priemysel a krajina sa stane súčasťou tejto transformácie. 

 

 

Zdroj

, Europa sa chce stať do roku 2050 prvým uhlikovo neutrálnym kontinentom a toto je plán
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.