Jedna vynikajúca správa  týkajúca sa životného prostredia obletela svet. Už sme neraz písala o jednotlivých opatreniach zo strany rôznych krajín, ktoré výrazným spôsobom budú pomáhať k čistejšej planéte a vďaka ktorým budeme oveľa menej znečisťovať oceány. Najnovšie prispeje pozitívnym spôsobom k ekológii aj celá Európska únia, resp. jej štáty. Európsky parlament totiž schválil širokopásmový zákaz desiatich foriem plastov na jedno použitie.

plastic fotografia
Photo by RitaE

Prijatá smernica zakáže používanie mnohých najbežnejších foriem plastov, vrátane vatových tampónov, plastových tanierov a príborov, slamiek či nápojových miešadiel. Tieto položky boli vybraté a zakázané z dôvodu, že sa dajú ľahko nahradiť ekologickými materiálmi. Materiály, ktoré výrobcovia nedokážu tak ľahko nahradiť, ako sú cigaretové filtre či plastové fľaše, sú zatiaľ povolené. No stále sa kladie dôraz na to, aby sa aspoň obmedzovalo ich používanie.

Časť legislatívy tiež požaduje, aby sa do roku 2025 zbieralo 90% plastových fliaš na recykláciu. A zaujímavou správou je tiež, že cigaretové spoločnosti budú musieť počas nasledujúcich 12 rokov znížiť spotrebu plastu až o 80%.

Europoslanec Frédérique Ries nazval schválenie tohto zákazu ako “víťazstvo pre naše oceány, životné prostredie i budúce generácie”, píše BBC. Hoci európske členské štáty musia ešte formálne podporiť zákaz, zákonodarcovia sú presvedčení, že s ním budú súhlasiť všetci a odozva bude len pozitívna. Dúfajú, že sa čo najrýchlejšie implementuje do zákonov všetkých členských štátov.

A nám neostáva nič iné len veriť, že tento prelomový zákaz sa bude šíriť rýchlosťou blesku a nebude mať žiadnych odporcov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.