Európsky parlament vyjadril vo štvrtok solidaritu s členskými krajinami Európskej únie. Bieloruský režim na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom sa snažil nasmerovať migrantov a utečencov k vonkajším hraniciam Európskej únie. Stovky migrantov bolo zadržaných pri pokuse o nelegálny prechod na územie EÚ, pričom sú známe aj prípady úmrtí. Za uznesenie hlasovalo 506 poslancov, 29 bolo proti a 139 sa zdržalo hlasovania. 

Zdroj: wikimedia

Nelegálne prechody migrantov riadené bieloruským režimom sú podľa slov europoslancov formou hybridnej vojny. Európsky parlament zdôraznil, že je potrebné vziať do úvahy predloženie prípadu Bieloruska Medzinárodnému súdnemu dvoru v súvislosti so zločinmi spáchanými v masovom meradle voči občanom krajiny. 

lukashenko photo
Photo by oscepa
Uznesenie Európskeho parlamentu vyjadrilo ľútosť nad tým, že uložené ekonomické sankcie Európskej únie mali na bieloruský režim Alexandra Lukašenka len čiastočný vplyv. Poslanci v snahe zlepšiť situáciu vyzvali krajiny Európskej únie, aby ešte viac posilnili cielené ekonomické sankcie so zameraním na kľúčové odvetvia Bieloruska.  
 
Poslanci apelovali na podporu bieloruskej demokratickej opozície pri organizovaní slobodných, spravodlivých volieb pod medzinárodným dohľadom a odsúdili režim Lukašenka a jeho zapájanie sa do hybridnej vojny proti Európskej únii. 
 
Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.